4,5/5 - 2 Kişi Yorum Yap
23,4 TL
36,0 TL %35
Standart Teslimat : 25 Ekim - 29 Ekim
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Ahmet Hamdi Tanpınar Hastalık Kitap Açıklaması

Ahmet Hamdi Tanpınar, sağlığında mütemadiyen sükût suikastından yakınsa da günümüzde hakkında yazılan kitap, makale, bildiri ve tezlere bakıldığında girişilen bu suikastın başarıya ulaşmadığı görülür. Tanpınar’ın zamana emanet ettiği ismi, bugün hak ettiği yeri almış bulunmakta. Günümüze dek Tanpınar ve eserleri hakkında birbirinden kıymetli birçok çalışma yapıldı. Bu çalışmalarda hem Tanpınar hem de eserleri hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulunuldu, ancak ne o ne de eserleri ‘hastalık’ dikkatiyle ele alındı. Oysa Tanpınar, günlük ve mektuplarının neredeyse her sayfasında bedensel hastalıklarından yakınıp sıhhatsiz psikolojisini ele veren bir yazardır. Günlük ve mektuplarının yanı sıra onun roman ve hikâyeleri de ‘hastalık’ ve ‘hastalık psikolojisi’ noktasında okuyucuya derinlikli bir zenginlik sunar. Elinizdeki bu çalışma, Tanpınar biyografisi ve eserlerine ‘hastalık’ dikkatiyle yaklaşarak hakkında yapılan çalışmalar arasındaki anılan boşluğu gidermek gayesini gütmektedir.

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar
%50
%50
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

02.03.2021

Tanpınar'ın İzini Sürenlere

Edebiyatımızın mihenk taşlarından biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar ile ilgili emek verilmiş bir çalışma. "Hastalık" kavramının yazara etkisi var mıdır, yaratma sürecinde yazara ait bir hastalık varsa bu eseri etkiler mi, hastalıklarının izini eserlerinde gördüğümüz Türk ve Dünya edebiyatından yazarlar hangileridir? Eserde bu ve bunun gibi pek çok soruya yanıt aranmaya çalışılmış, verilen örneklerle okuyucunun zihni doyuma ulaştırılmıştır. Tanpınar okuyucularına bu eseri şiddetle tavsiye ediyor, kitabın içinde ilgimi çeken bir paragrafı da paylaşmak istiyorum: "Sonuç olarak kimi zaman tahlil yaptıran kimi zaman röntgen çektiren kimi zaman hastanede yatan kimi zamansa ameliyat olan; 'hülâsa her laboratuvarda biraz kanım var' diyen ve türlü hastalıklardan yakınan Tanpınar, hastalığı yaşayarak bilir, etrafta görerek ise şahit olur. Sermayesini hayattan alan eserlerinde ise yaşadığı ve çevresinde gözlemlediği hastalıklara geniş ölçüde yer verir." (s.338)

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.