Paul Klee

Yazar resmi yok

Paul Klee Kimdir?

(18 Aralık 1879, Münchenbuchsee - 29 Haziran 1940, Muralto ) Yedi yaşında keman çalmaya başladı. Eski Yunancaya ve resme özel bir ilgisi vardı. Yaşına göre oldukça iyi şiirler ve kısa öyküler yazıyordu.

1900`de Münih Akademisi`ne gidip Franz von Stuck` un öğrencisi oldu. Akademik bir ressam olan Stuck`un gelenekçi tavrına - anatomi bilgisini arttırmak için sürekli desen çizdiriyordu- tepki gösterip okuldan ayrıldı. İtalya`ya yaptığı bir yolculuğun ardından Bern`e dönüp 1905 yılına kadar gravür çalışmalarına ağırlık verdi. Kübizmi, Rembrant`ı, Goya`yı, Rousseau`yu, Cezanne`ı keşfetti; Kandinsky ve Der Blaue Reiter grubuyla dost oldu.

Bu arada 1906`da Lily Stumpf ile evlenerek Münih`e yerleşmişti. Henüz resim satamadığı için ailenin geçimini Lily`nin piyano dersleri sağlıyordu.1907`de oğulları Felix doğmuştu. Oldukça zor koşullarda yaşıyorlardı.

1914`de Tunus`a yaptığı yolculuk ışık ve rengin anlamını keşfetmesine yolaçtı. Gezi, üslubunda derin izler bıraktı.1916`da askere alındı ve Münih yakınlarında bir hava üssünde görevlendirildi. Artık suluboyalarını satabiliyordu.1919`dan sonra yağlıboyaya yöneldi. Kullandığı boya hamurunu gittikçe kalınlaştırıyor, kendine özgü renkleri, gerçek dünyadan çok iç dünyasını yansıtıyordu.

1921`de Walter Gropius`un çağrısıyla Bauhaus`da ders vermek için Weimar`a gitti. 'Sanat için sanat' kavramına karşı 'yararcı' sanatı savunan, güzel sanatlarla el sanatları arasındaki farkı ortadan kaldırmayı amaçlayan bir eğitim sisteminin uygulandığı okulda geliştirdiği eğitim yöntemlerini Padagogisches Skizzenbuch (1925; Pedagojik taslaklar kitabı ) adıyla yayınladı.

1928`in sonlarında yaptığı bir Mısır gezisi de üzerinde Tunus gezisine benzer izler bıraktı.1931`de Bauhaus`dan ayrılıp Düsseldorf Akademisi`nde ders vermeye başladı. Hitler`in iktidara gelmesiyle birlikte, bir yabancı - İsviçreli- olarak saldırılara uğrayan Klee, 1933`de Almanya`dan ayrılıp Bern`e dönmek zorunda kaldı. Hastalıklar döneminin ardından ölüm korkusuyla çalışmalarına hız verdi. Vasiyeti üzerine ölüsü yakıldı, ama külleri iki yıl sonra Bern`deki Schosshalden Mezarlığı`na kondu.

Klee, tüm zamanların en önemli sanatçılarından biri sayılır. Resimleri yanılsama konusundaki derin bilgisini ortaya koyar. Modern sanatta en önemli aşamalardan birini oluşturan yapıtlarında, yaratıcı olarak ustalığının yanında, hiç eksilmeyen şiirsel ve lirik bir yönelim gözlemlenir. Belirli hiçbir akıma bağlı olmamakla birlikte soyut resmi en çok etkileyenlerden birisidir. Sanat üzerine bir çok metin yazmıştır.

Altıkırkbeş

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
5 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.