Francis Fukuyama

Francis Fukuyama

Francis Fukuyama Kimdir?

Yoshihiro Francis Fukuyama, 1952 yılında Şikago'da doğmuştur. Lisansını Cornell Üniversitesi'nde; doktorasını da Harvard Üniversitesi'nde yapmıştır. ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Politika Planlama Dairesinde Ortadoğu uzmanı ve Genel Direktör Yardımcısı olarak çalışmıştır. 1981-1982 yıllarındaki Mısır-İsrail Görüşmelerine ABD heyeti üyesi olarak katılmıştır.

Yeni Muhafazakar düşünürlerin temel özelliklerinden biri salt üniversitede görev yapmamaları, devlet kuruluşlarında ve güçlü think-thank kuruluşlarında görev üstlenmeleri ve farklı alanlarda ürün vermeleridir. Fukuyama da, farklı örgütlerde ve dergilerde görev yapmaktadır. 1990 sonrasının diğer 'star' siyaset bilimcilerinden biri olan Huntington'la birlikte bir süre The Journal of Democracy dergisinin editörlüğünü yapmıştır. Şu an her ikisi de derginin yayın kurulundadır.

Fukuyama, 2005 yılının Temmuz ayı itibariyle Johns Hopkins Üniversitesi'nde uluslararası iktisat politikası öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve The American Interest dergisinin yayın kurulu başkanlığını yürütmektedir.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
1 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.