Bernhard Schlink

Bernhard Schlink

Bernhard Schlink Kimdir?

2000 'Okuyucu' için Alman Protestan Kütüphaneleri Birliği Protestan Kitap Ödülü
2000 'Okuyucu' için Japon gazetesi 'Maniçi Şinbun'un, her yıl Japonya’da en çok satan yabancı kitaba verdiği Özel Kültür Ödülü
2000 Bernhard Schlink için Düsseldorf’taki Heinrich Heine Derneği’nin Onur Ödülü
1999 Bernhard Schlink’in tüm yapıtı için 'Die Welt' gazetesinin ilk kez verdiği Edebiyat Ödülü
1997 'Okuyucu' için Grinzane Cavour Ödülü (İtalya)
1997 'Okuyucu' için Laure Batallion Ödülü (Fransa)
1997 'Okuyucu' için Neumünster kentinin Hans Fallada Ödülü
1995 'Okuyucu' için Abendzeitung Yılın Yıldızı Ödülü
1992 'Selbs Betrug' için Bochum Polisiye Arşivi’nin Alman Polisiye Roman Ödülü
1988 'Gordiyon Fiyongu' için Almanca Polisiye Edebiyat Yazar Ödülü

1944’te Almanya’nın Bielefeld kentinde doğan Bernhard Schlink, hayatını hukukçu ve yazar olarak Bonn’da ve Berlin’de sürdürüyor. İkinci romanı 'Gordiyon Fiyongu'yla Glauser Ödülü’nü, 'Selbs Betrug'la Alman Polisiye Roman Ödülü’nü (1992), 'Okuyucu' adlı romanıyla Neumünster kentinin Hans Fallada Ödülü’nü (1997), İtalyan edebiyat ödülü Grinzane Cavour’u, çeviri eserlere verilen Fransız Laure Battalion Ödülü’nü, 'Die Welt' gazetesinin ilk kez verdiği Edebiyat Ödülü’nü (1999) ve Düsseldorf’taki Heinrich Heine Derneği’nin Onur Ödülü’nü aldı. Bu romanı, 'New York Times' gazetesinin en çok satan kitaplar listesinde birinci sıraya yükselen ilk Alman kitabı oldu ve 30 kadar dile çevrildi. Kitabın film hakları Hollywood’daki Miramax firması tarafından satın alındı ve filmin yönetmenliğini 'İngiliz Hasta', 'Yetenekli Bay Ripley' gibi filmlere imza atan Anthony Minghella üstlendi.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
7 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.