Ne Okusam?

Herkesi kültür ve eğlence dünyasının sunduğu zenginlikleri daha sık,daha kolay ve daha nitelikli bir şekilde keşfetmeye,keyfini çıkarmaya ve paylaşmaya teşvik eden,böylece insanları ortak bir platformda biraraya getiren ve hayatın her anını zenginleştiren bir dünya.

Okuma Listeleri - Kitap Tavsiyeleri

Yayın sektörü son yıllarda her zamankinden biraz daha aktif. Piyasada 2000’den fazla yayınevi var ve bu yayınevleri yeni kitap yayınlama konusunda birbirleriyle yarışıyorlar. Her geçen ay yüzlerce kitap piyasaya çıkıyor. Seçenekler arttıkça kitapseverlerin kendilerine uygun kitabı seçmesi de zorlaşıyor. Bu da ister istemez pek çok okuru, “Ne okusam?” sorusuyla baş başa bırakıyor. Devamını Oku

Siz de mütemadiyen bu soruyla boğuşuyorsanız, İdefix.com sizin için gerekli yanıtları vermeye hazır. Kararsız kaldığınız anlarda yapmanız gereken, idefix’in “Ne okusam?” sayfasını ziyaret edip kendi okuma alışkanlığınıza uygun kitap öneri listelerini incelemek…

“Ne Okusam?” sayfasında yer alan idefix okuma listeleri bu anlamda önemli bir yol gösterici. Baktığınızda kendi ilgi alanınıza göre bir liste mutlaka gözünüze ilişecektir. Sinema kitaplarından feminist okumalara, girişimcilere tavsiyelerden minik okurlar için yaz tatili önerilerine dek birbirinden farklı türlerde kitap tavsiyelerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Aynı sayfa altında “Game of Thrones hayranları için okuma önerileri”, “Harry Potter hayranları için okuma önerileri” gibi karşılaştırma ve kitaplar arasında benzetme yapan listeler de mevcut.

SabitFikir tarafından her ay hazırlanan listeler daha spesifik alanlara sesleniyor ve oldukça dikkat çekici: “Akdeniz sahil kentlerinden romanlar”, “Otobiyografik romanlar”, “Edebi canavarlar”, “Resimlere ilham olan kitaplar”, “Japon edebiyatından seçki”, “İçinden hapishane geçen kitaplar” gibi listeler arasında ilginizi çekecek bir kitap önerisini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ödüllü yazarlar

Kararsız kalmış okurlar için yardımcı olabilecek bir diğer liste grubu ise “Edebiyat Ödülleri”. Bu grupta Man Booker Ödülü’nden Nobel’e, Pulitzer Ödülü’nden Franz Kafka Edebiyat Ödülü’ne, Sait Faik Hikâye Armağanı’ndan Orhan Kemal Roman Armağanı’na dünyanın ve Türkiye’nin en prestijli edebiyat ödüllerini alan yazarların eserleri sıralanıyor. Ödüller bir nevi referans sağlıyor, böylece de seçim yapmanız kolaylaşıyor.

Türkiye’nin dört bir yanına gönderim yapan idefix.com, ülke genelinde neler okunduğuna da oldukça hâkim bir platform. “Türkiye Ne Okuyor?” sayfası bu anlamda çevrenizdeki kişilerin neler okuduğuna dair önemli bir ipucu veriyor. Şehir şehir satış istatistiklerinin yer aldığı bu sayfayı inceleyerek kitap tercihinde bulunabilirsiniz.

“Portreler” ve “Yazar Röportajları”, ilgilendiğiniz yazarları tanımak için önemli bir fırsat. Yazarların yaşam öykülerini anlatan portre yazıları sayesinde kitaplarını okuyup da hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadığınız yazarları tanıma şansı elde edebilirsiniz. Dahası beğendiğiniz yazarlarla yapılmış röportajları okuyarak o yazarın iç dünyasına doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu yazılar tanımadığınız ama hoşunuza gidebilecek yazarları keşfetmek açısından da oldukça önemli. Dolayısıyla kitap tercihinde bulunmadan önce bu yazılara da mutlaka göz gezdirmelisiniz. “Kuşbaşı” sayfasında ise Ahmet Ümit, Şebnem İşigüzel, Ercan Kesal, Gaye Boralıoğlu, Alper Canıgüz, Aslı Tohumcu’nun da aralarında bulunduğu pek çok sevilen yazarın kitapları bir araya getiriliyor.

Yazarlardan kitap tavsiyesi

“Yazarlarımız Seçti” bölümünde ünlü yazarların idefix takipçileri için seçtiği onar kitaplık listeler yer alıyor. Bu kısım “Ne Okusam?” sayfasının belki de en dikkat çekici bölümü. Nitekim şimdiye kadar kitaplarını okumaktan hoşlandığınız yazarların sevdikleri kitapları görmek, onlarla daha yakından bir ilişki kurmanızı sağlıyor.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri) filmi, Frances McDormand'a en iyi kadın oyuncu ödülü kazandırdı. Filmde rol alan Sam Rockwell ise en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Kızının katilinin bulunamaması üzerine üç reklam panosu kiralayan bir annenin hikayesini anlatan film, okusam heykelciğini kaldırmaya en yakın adaylar arasında yer alıyordu. Bu yıl en iyi erkek oyuncu ödülü ise Darkest Hour (En Karanlık saat) filmindeki rolü ile Gary Oldman'ın oldu. Ayla filminin de aday gösterildiği yabancı dilde en iyi film ödülüne Şili yapımı olan Muhteşem Kadın (A Fantastic Women) sahip oldu.

“Ne okusam?” sayfasında bunlar dışında “En İyi 50 Roman”, “Yüz Yılın 100 Kitabı”, “Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap”,“Okunması Gereken 501 Kitap”, “Yüz Yılın 100 Türk Romanı” gibi daha genel listeler de mevcut. Dilerseniz bu listelerden birini seçerek tik ata ata ilerleyebilirsiniz.

Özetle idefix, binlerce kitabı bir araya getirmekle kalmıyor, bunlar arasında nasıl bir seçim yapabileceğinize dair de bir yol haritası sunuyor. “Ne okusam?” sorusuna yanıt ararken, bu sayfalarda yer alan okuma listelerini mutlaka incelemelisiniz.