5/5 - 1 Kişi Yorum Yap
19,0 TL
25,0 TL %24
Standart Teslimat : 21 Ocak - 25 Ocak
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Zombi Kapitalizm: Küresel Kriz ve Marx'ın Yaklaşımı Kitap Açıklaması

 


2007'de başlayan ekonomik kriz karşısında bazı 'ekonomi uzmanları', hiçbir işe yaramayan ama herşeyi tehdit eden "hortlağa dönüşmüş" mali kurumlardan, "zombi bankalar"dan söz etmeye başladılar.

Aslında, 21. yüzyıl kapitalizmi zaten bir zombi sistemdir: İnsani amaçlara ve duygulara yanıt veremeyecek kadar ölü ama dünyanın her yerinde kaos yaratacak kadar da canlı.

Chris Harman, içinde yaşadığımız dünyanın son yüz elli yılda nasıl oluştuğunu açıklamak bakımından Marx'ın kapitalizmi kavrayış biçiminin neden temel önemde olduğunu gösteriyor.

Harman, bugün yaşanan krizin köklerinin mali spekülasyonlarda değil, çok daha derinlerde, otuz yıllık neoliberal saldırıya rağmen tersine çevrilemeyen bir kârlılık krizinde yattığını gösteriyor.

Sistemin geleceği, istikrarlı bir büyümeye geri dönüş biçiminde değil, giderek şiddetlenen bir ekolojik krizle birlikte sürekli yinelenen istikrarsızlık ve ayaklanmalar biçiminde olacaktır.

Harman, en sonunda, toplumda sermayenin egemenliğine son verebilecek güce -küresel işçi sınıfına- işaret ediyor.

"Dünyanın en önde gelen Marksist iktisatçılarından birinin kaleminden güçlü, kapsamlı ve anlaşılabilir bir kapitalizm eleştirisi. Bu kitabın her yer ve koşulda okunması gerekir.'Kontrolsüz sistem'den kaynaklanan büyük tehlikelere ve insanlığın geleceğine yönelik tehdide karşı kesin ve açık bir uyarı."
Graham Turner,
Credit Crunch: Housing Bubles,
Globalisation and the Worldwide
Economic Crises'ın yazarı


"Hem mevcut krizi ve bunun kapitalizm tarihindeki yerini anlamak isteyen herkes için bir başucu kitabı, hem de Marksist ekonomi politiğe önemli bir katkı."
Alex Callinicos,
Avrupa Araştırmaları Profesörü
King's College Londra
Sayfa Sayısı: 380

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Antikapitalist Yayınları
Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.