16,25 TL
Standart Teslimat : 08 Ekim - 11 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yüzbaşının Kızı Kitap Açıklaması

 


Konunun odak noktası, Pugaçev'in önderliğinde 1773'te patlak veren büyük bir köylü ayaklanmasıdır.
Emelyan Pugaçev adlı isyancı köylü önderi, Don ve Ural Kazaklarının başına geçerek, üzerine gönderilen 25 bin kişilik Çar ordusunu bozguna uğratır. Düzensiz bir halk ordusunun başında kırlardan kentlere doğru yürüyüşe geçer, birçok kenti kuşatır, Moskova kapılarına dayanır, çarlığı ta temelinden sarsacak bir güce erişir.
Puşkin işte böylesine hareketli bir ayaklanma dönemini anlatırken, biçimsel sivriliklerden kaçınarak devrimci özü yetkin bir sanatsal bileşimle kaynaştırır. Getirdiği derin devrimci eleştiriyi bu artistik becerisi sayesinde kitlelere en yalın ve en özlü bir biçimde iletir. 'Yüzbaşı'nın Kızı' işte bu açıdan da Rus Edebiyatında, çarlığın katı sansürünün nasıl etkisiz kılındığının parlak bir örneğidir.Sayfa Sayısı: 176

Baskı Yılı: 1998


Dili: Türkçe
Yayınevi: Oda Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

29.01.2019

''İyilik et ki iyilik bulasın!''

Bir solukta okuyabileceğiniz bir eser.

28.12.2018

Başarılı

Gerçekten okumanızı tavsiye ediyorum.Tam bir baş yapıt.Sürükleyici olmakla beraber kısa sürede bitirebileceğiniz bir kitap

17.04.2016

Çok iyi.

176 sayfalık bir kitap ama sanki 500 sayfalık bir şaheser gibi.İçinde ufaktan ufaktan eleştiriler var dönemin Rusya´sına.Sevgiyi de vurgulaması çok hoş.Alınıp okunmalı diyorum :)

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.