58,2 TL
Standart Teslimat : 30 Haziran - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yaşam ve Ölüm Yorgunu Kitap Açıklaması

 

Mo Yan’ın epik romanı Yaşam ve Ölüm Yorgunu, Mao Zedong’un toprak reformu hareketiyle Çin kırsalının geleneksel düzenini altüst etmesinden yaklaşık iki yıl sonra, 1 Ocak 1950 günü başlıyor. Bu iki yıl boyunca Cehennemin Efendisi Yama, ırgatlarına iyi davranmasıyla nam salmış Ximen Nao’ya, iktidarı yeni ele geçirmiş köylülerin kendisini neden idam ettiklerini itiraf ettirmek için her türlü işkenceyi uyguluyor. Ama Ximen Nao, cehennem ateşinde yakılma cezasını çektikten sonra bile masum olduğu iddiasını sürdürünce Cehennemin Efendisi Yama pes ederek onun eski topraklarına dönmesine izin veriyor.

 

Ne var ki, Ximen Nao yeniden hayata geldiğinde insan olarak değil eşek olarak doğduğunu anlıyor. Çünkü Cehennemin Efendisi Yama kalpleri kinle dolu ruhların yeniden insan olarak doğmalarını istemiyor ve o ruhları hayvan olarak yeniden dünyaya gönderiyor. Romanın beş bölümü, kahramanımızın altı reenkarnasyonla eşek, boğa, domuz, köpek ve maymun kimliğindeki yaşamlarında, eski ailesinin, dostlarının, rakiplerinin, düşmanlarının yazgısına tanık oluşunu aktarıyor.  Ximen Nao son reenkarnasyonunda da şaşırtıcı bir bellek gücüne ve dil öğrenme yeteneğine sahip olan koca kafalı bir oğlan çocuğu olarak dünyaya geliyor.

 

Roman bu farklı kimliklerin bakış açılarından Çin’in çalkantılı tarihindeki son elli yılın öyküsünü dile getiriyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

07.02.2021

Okunmalı

Süper bir kitap okumalısınız

11.09.2020

Reankarne bir ruhun tarihi ve politik yolculuğu

Mo Yan ülkesinin devrimci geçmişine ışık tutarken yine kocaman bir aileyi, köyü merkeze oturtuyor. Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık romanını çağrıştıran insan ilişkilerine hayvan olarak dünyaya dönen Ximen Nao’nun gözünden bakıyoruz. İnsan gibi düşünüp hayvan bedenine hapsolduğu için müdahale şansı da pek yok.  Bu noktada uzak doğunun mistik inançlarına paralel masalımsı bir anlatı çıkıyor ortaya. İnsanların yaşadıkları ise son derece gerçek, yer yer sert, çarpıcı, tıpkı ‘İri Memeler Geniş Kalçalar’daki gibi bazen küçük zaferlerle, bazen de buhranlarla kayıplarla dolu. Mo Yan kendi kültürüne karşı son derece dürüst bir yazar, bu yüzden Çin’in komunist rejimden serbest piyasaya dönerken toplumun nasıl yozlaştığı mı dersiniz, çeşit çeşit hayvanı birbiriyle çiftleştirmek suretiyle deneyler (!) yapmaları mı, tavuskuşu vb fantastik et restorantları açmaları mı, Bir kültürün dönüşümüne romanın hafızası ile göz atmış oluyorsunuz. Benim kitabı okurken hissettiklerim bunlar. Pişman etmedi, ilgiyle okudum.

13.06.2020

Destan

Büyülü gerçekçilik ile halk masallarını birleştiren harika bir baş yapıt.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.