3,5/5 - 4 Kişi Yorum Yap, Kazan!
15,75 TL
21,0 TL %25
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Psikologlar ve psikanalistler genelde yasak hazlardan bahseder, onlar aracılığıyla insanın içdünyasını keşfetmeye çalışırlar. Yasaklar çoğunlukla arzuyu kamçıladığından, yasak hazlar hep öne çıkar, hep daha çok arzulanır. Peki ya yasak olmayan hazlar? Onların kıymetini biliyor muyuz, yoksa yasak olmadıkları için gözümüzdeki değerleri azalıyor mu? “Bu kitap, yasak olmayan hazların  yasak olanlara nazaran haz konusunda bize anlatacak daha fazla şeyleri olup olmadığını konu alıyor,” diyor Adam Phillips. “Bu doğru olsaydı, fazlasıyla ciddiye aldığımız onca şey ciddiyetini yitirirdi. Yasak olanın despotluğu bir şeyleri yasaklamasından değil, bize ne yapmak istediğimizi söylemesinden gelir — yasak olanı yapmak isteriz. Oysa yasak olmayan hiç emir vermez.” İtaat, özeleştiri ve hayatın yaşamaya değer olup olmadığı gibi yakıcı meseleleri, yasak olan ve olmayan hazlar bağlamında ele alıyor Phillips. İtaatsizliğin yasak hazzının yanı sıra, itaatin yasak olmayan hazzı hakkında düşünmeye teşvik ediyor bizi. Özeleştirinin sık sık insanın kendini haksız yere mahkûm etmesi anlamına geldiğini, oysa acımasız özeleştirinin ta kendisinin bir haz, yasak olmayan bir haz olabildiğini söylüyor. Ve şunu soruyor hepimize: “Hayat katlanılmaz mıdır yoksa ondan keyif almak bize yasaklanmış mıdır? Ve şayet hayat aynı zamanda yasak bir hazsa, onu kim ve neden yasaklamıştır?”

(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%50
%25
%0
%25
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

22.01.2018

Her Yasak Arzulanır ama Her Arzu Yasak Olana Değildir...

Kitap, psikanalitik denemelerden oluşuyor. Tüm bölümler bir bütünü oluşturuyor. Yasa, yasa mekanizmaları, yasaklar, yasaklara olan arzu ve yasak olmayan arzulardan bahsediyor. Yasak olmayan hazzı, yasak olanın karşıtı olarak görüyor. Örneğin "itaat". Eğer ihanet ve aldatma yasak bir hazsa, itaat de yasak olmayan hazdır diyor. Tanrı'ya veya bir ilişkiye itaat gibi. Sonra; özeleştiri var. İnsanın kendini sorgulamasının haz verdiğini söylüyor. Bunun gibi... Ayrıca, Freud başta olmak üzere bolca psikanalist, filozof ve edebiyat yazarlarına göndermeler var. İlginç konular ve topikler altında psikanalitik denemeleriyle bilinen yazardan yine enteresan bir kitap.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız