67,35 TL
Standart Teslimat : 31 Mayıs - 03 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Umut Kitap Açıklaması

 


"Umut", İspanyol iç savaşını bir faşizm çözümlemesiyle birlikte aktarıyor. Romanın dokusu, mücadelenin seyrini belirleyecek kent olan Madrid'de kurulmuş, Faşist saldırılara karşı sosyalistlerin cumhuriyetçiler, anarşistler ve sendikacılarla kurduğu cephe, ülkenin her yerinde çökmek üzeredir. Askeri karmaşa ideolojilerde de yansımasını bulur. Devrimci ordunun içindeki görüşleri ayırt etmek giderek olanaksızlaşır. Paris Komünü ve Sovyet Devrimi, geçmişteki modeller olarak direnişçilerin belleğinde birer imgedir. Silahlı sivillerle dolu kamyonların, sürekli söylenen Enternasyonal marşının, strateiji tartışmalarının arasında hep cesetler vardır. Çatışmalarda düşenler, kurşuna dizilenler... Yaşam ile ölüm arasındaki bıçak sırtındaki çizgi hep sezdirilir. Malraux 1937'de yayımlanan bu romanında, diktatörlüğü yıllarca sürecek Franco'nun halkın bir bölümünden de aldığı destekle yıktığı barikatların öyküsünü anlatıyor. Yazar, "Devrim"i, hem bir kavram olarak, hem de İspanya'da geçen bir tragedya olarak sorguluyor.Sayfa Sayısı: 569

Baskı Yılı: 1998


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.07.2013

yaşamın ve savaşın anlamı yada anlamsızlığı.

Umut bence 20.yüzyıl edebiyatında yazılmış en iyi üç roman arasına girer. İspanya iç savaşını konu alan bu romanda mutlaka bir tarafta yer almaları gereken insanların hayatta kalmak için birbirilerini yok etmek zorunda oluşlarını okursunuz. Salt bu değil savaşın içinde insan kalabilmenin trajedisi var. Romanda siyasete, felsefeye kısacası yaşadığımız dünyaya bir anlam vermeli miyiz yoksa yaşam anlamsız bir bütünlük mü görüşüne dair çarpıcı tespitler var. Malraux savaşta yer almış biri olarak çok nitelikli bir insanlık hazinesi bırakmış bizlere okuyalım.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.