3,5/5 - 3 Kişi Yorum Yap
45,6 TL
60,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 30 Ekim
Standart Teslimat : 01 Kasım - 07 Kasım
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Türkiye, İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Yahudi soykırımıyla ilgili nasıl bir politika izledi? Bu konudaki yaygın ve popüler anlatıya göre, Avrupadaki bazı Türk diplomatlarının girişimleri, binlerce Yahudinin soykırımdan kurtulmasını sağlamıştı. Elinizdeki kitap, bu korumacı-kurtarmacı tutumun istisnai, münferit olduğunu ortaya koyuyor. Corry Guttstadt, olağanüstü ayrıntılı incelemesinde, İkinci Dünya Savaşı döneminde Türkiyenin izlediği resmî politikanın Yahudileri vatandaşlıktan çıkartarak kaderlerine terk etmek olduğunu gösteriyor bize. Birçok Avrupa ülkesinde yaşayan binlerce Yahudi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kaybetmeleriyle beraber, kaderlerine yani Nazilerin soykırım aygıtının eline terk edilmiş. Hem Türkiye devletinin ve resmî/milliyetçi ideolojinin azınlıklarına bakışına dair, hem de Türkiye ile Nazi Almanyası arasındaki ilişkilere dair bilgilerimizi derinleştiren bir çalışma. Ayrıca, Nazilerin soykırımı örgütlemekteki dehşet verici titizlik ve kararlılıklarını da gösteriyor. Tarihin karanlık bir sayfasındaki, şimdiye kadar hiç göz atılmamış bir paragrafı aydınlatan bir kitap.Sayfa Sayısı: 614

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

 

Puanlamalar

%66,7
%0
%0
%0
%33,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

10.03.2019

Okunmalı.!

Corry hanımı yakından tanıyorum, oğlu yakın arkadaşımdır.  Kitap hakkında çok sohbet etme şansımızda oldu ve gerçekten önemli bilgilerle dolu. Türk kökenli Yahudilerin de fırınlarda öldüğünü kaçınız biliyor bilmiyorum, ama okuyun öğrenin derim!Diğer arkadaşların yorumlarına gelince; Kitapla aynı fikirde olursunuz olmazsınız, ama kitabın ana teması öldürülen Türk Yahudileridir. Tarih kitabı okurken sadece taraflı kitap okunmamalı. Bir yıldız veren arkadaş haksızlık etmiş.

08.01.2017

Konuyla ilgili derli toplu kapsamlı bi kitap

Kitapta Kurtuluş Savaşı veya Türk/Yunan ilişkilerine veya savaşına dair tek bir satır geçmemektedir. Dolayısıyla kitabın Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı vermediği, sadece Yunanlar'la savaştığı gibi bir iddiası bulunmamaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere Türkiye'nin Yahudi politikaları ve Türkiye'nin Holokost karşısındaki tutumu incelenmektedir.Başta Almanya olmak üzere çeşitli ülkelerin konsolosluk ve dışişleri arşivleri, Holokost'tan kurtulan mağdurların anlatımları ve daha önce konu ile çalışma yapmış Türk ve yabancı akademisyenlerin çalışmaları kitapta derlenmiş.

08.03.2012

Yeni bir propaganda kitabı

Söz konusu kitabın İngilizce baskısı olmadığı için bu dilden çevrilmesi mümkün değildir. Kitap 2008 yılında Almanca olarak yayımlanmıştır. Kitabın mesajı şudur: Türkiye´de Kurtuluş Savaşı yapılmamıştır, Türkler emperyalizme karşı değil din düşmanları Yunanlara karşı savaşmıştır ve sonrasında Yahudilere aynı Ermeniler gibi soykırıma varan saldırılarda bulunmuşlardır.

Yazar, FU Berlin Türkoloji mezunudur. Anna Frank Merkezinde çalışmakta ve Cumhuriyet Türkiye´sinde Yahudilere zulüm yapılmıştır konulu yüksek lisans çalışmalarına danışmanlık yapmaktadır.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.