20,2 TL
- Teslimat Seçenekleri -
Aynı Gün Teslimat : 09 Ağustos (18:00 - 23:00)
Standart Teslimat : 11 Ağustos - 14 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Türkçülüğün Tarihi Kitap Açıklaması

 


Akçura, Türk Ocakları'nın himayesi altında 1928 yılında İstanbul'da yayımlanan Türk Yılı adlı yıllığın hem yayımcısı hem de başyazarıydı. Kaleme aldığı "Türkçülüğün Tarihi", bu yıllıkta 287-455. sayfalar arasında, eski harflerle yer alır.Kaynak Yayınları, Yusuf Akçura'nın bu eserini, Türk Yılı'ndaki metni esas alarak, diğer iki basımı da gözden geçirerek yeniden okura sunmaktadır.Bu önemli eser, Sayın Sadık Perinçek'in özenli çalışmasıyla, eski yazıdan Latin harflerine yeniden çevrilerek günümüz Türkçesine aktarıldı.Kitaptan bazı konu başlıkları şöyle: Türk'ün Tarifi... Milliyet Fikri... Milletin Tarifi... Milliyet Fikrinin Türkler Arasında Yayılması... Batı Türklerinin Avrupa ile İlişkileri... Tanzimat ve Yeni Osmanlılar... Dilde "Bütün Türkçülük"ün İlk İzleri... Filoloji ve Tarihte Türkçülük... Türkçülüğe Oryantalistlerin Etkisi... Türkçülük Fikri ve İngiliz-Rus İlişkileri... Azeri Türklerinde Türkçülük... Osmanlıcılık, İslamcılık ve Türkçülük... Kafkas, Kırım ve Kazan Türklerinde Milliyet Fikri... Siyasi Türkçüler... Türkçülükte Teşkilatlanma Devresi... Türkiye Cumhuriyeti...Sayfa Sayısı: 184

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kaynak Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

11.02.2009

..

Atatürk´ün etkilendiği fikir adamlarından biri olan Yusuf Akçuraoğlu´nun Türkçülük akımının sistematiğini anlattığı önemli bir kaynak eser.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.