79,0 TL
Standart Teslimat : 01 Şubat - 04 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Tiamat Kitap Açıklaması

 

Tarihin ve denizin derinliklerinde demirden bir tahtelbahir içinde kendinizi kör inançları sorgularken bulabilirsiniz. İhsan Oktay Anar, son romanı Tiamat ile yine birbirinden farklı karakterler yaratıp karakterlerin hayatı kavrayış biçimleri üzerinden bambaşka dünyalara bir sefer düzenliyor. Kendinizi bir denizaltı içinde sıkışmış gibi hissederken sizi tutan akıl bağınızdan şifreleri çözerek kurtulmak niyetindeyseniz bu roman tam size göre. İhsan Oktay Anar'ın kendine özgü üslubu ile kaleme aldığı eser; Osmanlıca ve Farsçadan gelen, gündelik konuşmada yaygın kullanılmasa da var olmaya devam eden denizcilik terimleriyle zenginleşiyor. Terimlerin çokluğu sizi caydırmadığı sürece eser, sayfalarda ilerledikçe büyülü derinliklere iniş biletiniz oluyor. Tarihin tekinsiz taraflarına fantastik bir kapı aralayan Tiamat, sizi varoluşu anlamaya davet ediyor.

 

"Tiamat" adlı kitabı neden okumalısınız?

İhsan Oktay Anar, 8 yıllık bir aranın ardından yeni bir kitap bekleyişinde olan okurlarına yine gerçekle hayali, ölümle ölümsüzlüğü düşündürüyor. Tiamat romanı, 1915 yılında Devlet-i Aliye armasıyla sefere açılan bir tahtelbahirde yani denizaltında geçiyor. Tahtelbahirin telsiz çağrı kodu olan TİAMAT, kitaba ismini veriyor. Ayrıca Tiamat; aynı hikâyenin kendisi gibi tarihten, mitolojiden ve teknolojiden getirdiği birden fazla tanımı kapsıyor. Yazar, denizaltında seyre çıkan mürettebatın nefes kesen hikâyesini fantastik bir kurgu ile anlatırken sizi önce denizaltının içine sıkıştırıyor sonra peşi sıra gelen maceranın içinde derin suların gizemine ortak ediyor. Ganimet olan bir sandukanın denizaltına taşınmasıyla dünyaları karışan kahramanlar, gerçek benlikleriyle karşılaşıyor. Gerçek misin hayal mi, içinde misin dışında mı? İhsan Oktay Anar’ın kendine has dili ve bu dili ustaca kullanışı sayesinde kelimeler varlığa bürünüyor. Tarihten söküp getirdiği sözcükler, kendini tekrar eden söz dizimleri ve seslerle yaptığı betimlemeler hikâyeyi her türlü kabule zorluyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Tiamat, İhsan Oktay Anar'ın 8 yıl aradan sonra çıkardığı sekizinci romanı. Everest Yayınları'ndan çıkan eser ilk baskısını şubat 2022 tarihinde yapar. Kitap kapağının ön yüzünde bulunan çok katmanlı minyatür resim ve iç kapaklarda bulunan fener balığı tasarımları, Kardelen Akçam ve Ali Yaycıoğlu imzası taşır. Grafikerlerin Tiamat için tasarladığı bu görseller, kitabın içeriğine dair ipuçları barındırır. 160 sayfa ve tek bölümden oluşan kitabın meraklıları için ciltli versiyonu da bulunur.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

2009 yılında Erdal Öz Edebiyat Ödülü alan İhsan Oktay Anar'ın 20'den fazla dile çevrilen ilk romanı Puslu Kıtalar Atlası, dünya edebiyatı adına eşsiz ve dikkatten kaçırılmaması gereken bir eser. Bazı yorumlarda Tiamat'ın öncülü olarak değerlendirilen Amat ve Osmanlı mucitlerinin şaşırtıcı hikâyelerini konu alan Kitab-ül Hiyel ise yazarın büyük etki yaratan diğer romanları.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.08.2022

Olmamış

Uzun zamandır beklediğimiz anar kitabı nihayet elimize ulaştı. Bir çırpıda bitirdiğim kitap ne yazık ki bende çok büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Anar'in kurguda giderek ozgunlesecegi halde çok ciddi izlediği filmlerin etkisinde kaldığı  görünüyor. Ayrıca Karakter diye bir şey yok kitapta. Fazla ayrıntı vermek istemem ama bize son derece uzak bir kitap olmuş.

21.04.2022

Muhteşem.

Böyle öyküler okurken tüm sorunları unutuyor, bir sonraki paragrafta yaşanacakların heyecanını yaşıyorum. Bitmesin istiyorum ama sonunu da merak ediyorum. İhsan Oktay Anar iyi ki var.

18.04.2022

Tiamat

Bir gemide görevli personel olmadan kitabı anlamak güç.Hikayedeki kurgu tamamen fantastik.Dili çok eski.Anlaşılır olmanın yolu sade dil kullanmak diye düşünüyorum.Gene de hikaye örgüsü çok başarılı.Aldus Huxley-George Orewell tarzı var yazarın.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.