17,4 TL
Standart Teslimat : 19 Ağustos - 22 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Sis Kitap Açıklaması

 

“Dilimizin büyük yazarı, metafiziği sezen tek İspanyol… Her şeyden önce, ölüm hakkındaki görkemli savların yaratıcısıdır Unamuno.” Jorge Luis Borges

 

İspanyol edebiyatının dev yazarı Miguel De Unamuno’nun başyapıtlarından olan Sis, 1914 yılında yayımlandığında hem
varoluşçu içeriği hem de anlatım tekniği ile büyük ilgi çekmiş; daha sonraları felsefede Sartre, Heidegger; edebiyatta Borges, Calvino gibi yazarların yapıtlarıyla zenginleşecek bir geleneğin ilk örneklerinden biri olmuştur.

Romanın ana karakteri Augusto Pérez hali vakti yerinde, yaşama dair felsefi görüşleri olan biridir. Ne var ki bir gün sokakta  gördüğü Eugenia’ya âşık olmasıyla tüm dünyası altüst olur. Zaten dünyayı bir sis olarak kabul eden Augusto için her şey gittikçe daha muğlak ve anlaşılmaz hale gelir. Sadece Augusto’nun düşünceleri değil, romanın kendisi de âdeta bir düşe, bir sise dönüşerek kurmaca sanatının sınırlarını zorlar.

Unamuno’nun artık bir dünya klasiği haline gelmiş bu eserini Gökhan Aksay İspanyolca aslından çevirdi.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

12.01.2021

Kendini Bulmak

Derin ve düşündürücü

10.12.2020

Var olmak

Harika ötesi bir kitap

28.02.2019

Ben aslında yoğum!!

Sislerin ardındaki sır, gerçek olan mı? Yoksa gerçeklik, sis dağılınca son bulan mı?? Kelebeğin rüyası mı, rüyadaki kelebek mi??Birtakım varoluşsal sıkıntılar..Adam kadını görür ve aşık olur motor.. Ben bu kitabı çok sevdim o yüzden nasıl başlayacağım, nereden başlayacağım karar veremiyorum. Evet, Augusto’nun aşık olmasıyla başlıyor roman. Ama felsefik bir şekilde devam ediyor. Augusto, Eugenia’yı görünce aşık mı olmuştur, yoksa Eugenia Augusto’nun içindeki aşk ideasını harekete geçirmiştir ve Augusto tüm kadınlara mı aşık olmuştur?? Aşk nedir?? İnsanlar aşık olduğunu nasıl anlar?? Ya bir kadını sevmek başka kadınları sevmeye engel değilse, aksine bir kadını sevmek tüm kadınları sevmek anlamına geliyorsa?? Peki o zaman insanlar neden evlenirler?? Ya da Augusto neden evlenmelidir?? Ama ilk soru Augusto evlenmeli midir?? O zaman hangisiyle?? Tüm bu sorular arasında kaybolan Augusto psikolojik bir deney yapmaya karar verir. Lakin ava giderken avlanır ve denetçi iken denek olur. Vay haline..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.