5/5 - 3 Kişi Yorum Yap
24,7 TL
38,0 TL %35
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 22 Nisan - 27 Nisan
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Sarı Yazma Kitap Açıklaması

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden) 

 
 

“Buraya niçin mi geldim? İnsandan, toplumdan yıldığım, korktuğum, kaçtığım için değil. Tükendiğime inandığım için hiç değil. Belki de yeniden başlamak, yeniden doğup yaşamak, büyüyüp yaşlanmak için... Gerilere doğru daha bilinçli bakıp tadını çıkarabilmek için...”

Sarı Yazma, otobiyografik bir roman ama anlatılan aslında bir kuşağın öyküsü. Keskin toplumsal çelişkilerden kaynaklanan hoyrat bir iklimin yıprattığı, kırıp döktüğü bir kuşak bu.

Rıfat Ilgaz’ın, mücadelelerle geçen uzun yılların sonunda, yorgun ama inançlı bir yürekle ve her şeye yeniden başlamak kararlılığıyla doğduğu kente, Cide’ye dönüşüyle başlar Sarı Yazma. Yazar, yaşamının bu dönemecinde tüm geçmişiyle içten bir hesaplaşma yaşarken duru bir anlatımla dirençli ve umutlu bir son sunar.

Rıfat Ilgaz’ın kendi yaşamı ekseninde, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan 1950’li yıllara kadarki politik yapısını ve edebiyat dünyasını anlattığı Sarı Yazma, aynı zamanda savaş karanlığındaki 1940 Kuşağı toplumcu gerçekçi aydınlarının mücadele dolu öyküsüdür.

 

 

 

Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

08.02.2019

Bir Belgesel.

Cumhuriyetin kuruluş yıllarından başlayarak siyasi gelişmeler ve gazete - dergi dünyasının var olma savaşı içinde yer almak. Para yok, barınma yok, güvenlik yok. Kapalı bir dönemde sürekli suçlamalar,soruşturmalar, cezalar ve ardından gelen hapishane. Ama var olan bir şey insan faktörü. Aziz Nesin ve daha pek çok duayen karakterin çıkar gözetmeden bir birleri ile olan yakınlığı, dayanışması. Hiçbir pahalı yada ucuz cep telefonunun çekemeyeceği gerçek bir selfie, özçekim, bibliyografi halk dili ile "hayat hikayesi". Dünya Edebiyatında böyle bir anlatım Jack London'un Martin Eden isimli kendi hayatını anlatan eser vardır ama Sarı Yazma çok başarılı diyebilirim. Okuyacaklara iyi eğlenceler dilerim.

22.12.2018

Bir Belgesel

Cumhuriyetin kuruluş yıllarından başlayarak siyasi gelişmeler ve gazete - dergi dünyasının var olma savaşı içinde yer almak. Para yok, barınma yok, güvenlik yok. Kapalı bir dönemde sürekli suçlamalar,soruşturmalar, cezalar ve ardından gelen hapishane. Ama var olan bir şey insan faktörü. Aziz Nesin ve daha pek çok duayen karakterin çıkar gözetmeden bir birleri ile olan yakınlığı, dayanışması. Hiçbir pahalı yada ucuz cep telefonunun çekemeyeceği gerçek bir selfie, özçekim, biyografi halk dili ile "hayat hikayesi". Dünya Edebiyatında böyle bir anlatım Jack London'un Martin Eden isimli kendi hayatını anlatan eser vardır ama Sarı Yazma çok başarılı diyebilirim. Okuyacaklara iyi eğlenceler dilerim.

04.11.2018

Sarı Yazma

Rıfat Ilgaz ın hayat hikayesini romana dönüştürdüğü eseri.Aynı zamanda birdönem kitabı.Cumhuriyetin hemen öncesini ,kurulduğu dönemi başta karadeniz olmak üzere Anadolu nun birçok yerinden yapılmış kuvvetli gözlemlerle anlatıyor.Bütün lise gençliğine okutulması gereken bir eser.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.