Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Osmanlı İmparatorluğu'nda Paranın Tarihi Kitap Açıklaması

 

Osmanlılar için sikke, hutbe ile birlikte egemenliğin en önemli iki simgesinden biriydi. Altın ve gümüş sikkeler elden ele, bölgeden bölgeye taşındıkça hükümdarın gücünü ülkenin en uzak köşelerine ulaştırıyorlardı. Osmanlılar paranın bolluğu ve piyasalardaki dolaşımıyla ticaret ve ekonominin sağlığı, canlılığı arasında güçlü bir ilişki olduğunun bilincindeydiler. Değerli maden darlıkları ve bunların ekonomi üzerindeki olumsuz etkileriyle yaşamak ve mücadele etmek zorunda kalmışlar, ancak para konularında genellikle esnek ve pragmatik davranmışlardı.

(Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

26.09.2019

Para düzeni

Amatör bir koleksiyoner olarak sikkeler hakkında birşeyler öğrenmek için almıştım kitabı. Hocamızın bu değerli çalışmasıyla sadece para hakkında değil, Osmanlı dönemi boyunca Dünya genelindeki ve içerideki iktisadi durum hakkında bilmediğim bir çok şey öğrendim. Akademisyen olmayanlar için dahi okuması kolay bir çalışma olmuş. Kendisine çok teşekkürler.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.