32,55 TL
Standart Teslimat : 06 Aralık - 09 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Mübarek Kadınlar Kitap Açıklaması

 

Mübarek Kadınlar

 


Anlatılan her şey gerçeğin bir eksiğidir; ya da beş altı fazlası. Sahiden olanı on ikiden vurmak imkânsız bir şey. On ikiden vurup ne yapacağız, o da ayrı konu. Yine de içimden bu hikâyeyi olduğu gibi anlatmak geliyor şimdi.Akşam çökünce kaybolan ışıklar, tavuk didenler, önceden ıslatılan pirinç, avuç içi kadar ev. Bulutsu eller, Haylayf Plajı'nda bir bahçe katı. Nurhayat'ın kirpikleri, Nurhayat'ın diyorum, badem gözleri... Ayykıraca nehesimm kalvasa vileee, elleri ızanır ıldığınn yereee...Önündeki boşluğu yuvarlayanların, insan kalmayaçalışanların hikâyeleri. Beyaz fayans, kara delik.Gaye Boralıoğlu'ndan... Dikenli, düştüğü yeri yakan, ustaca.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 123

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Kadınlığın görünmez acıları
Elif Kutlu


Her gün yanından geçseniz bile ancak dokunduğunuzda sırrını veren şeyler vardır. Arabesk bir parçanın kanırtan acısı gibi değildir verilen bu sır; daha içten ve derinden olmasına rağmen hasıraltı edilen, çoğu zaman fark edilmeyen ya da fark edilemeyecek kadar sessiz yaşanan, kıyıda köşede kalmaya mahkum edilmiş hikayelerdir çoğunlukla. Bir de "kadın olmak" varsa işin içinde, zorluklar iyice çetrefilli bir hal alır. Üstüne üstlük acılar on kat, belki yüz kat daha görünmez olur. Patriarkal motivasyonla "kadınlığın fıtratında" olduğu varsayılan acılar, varoluşsal ya da toplumsal birer mücadeleye dönüşüp, o kadınları derdi dinlenesi "mübarek" kadınlar haline getirir. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

06.11.2020

Mübarek Kadınlar

Gaye Boralıoğlu'nun kaleminini ve öykülerini tanımak isteyenler için ideal bir kitap. Severek okuyacağınızı düşünüyorum. Şimdiden iyi okumalar.

04.08.2019

Mübarek Kadınlar

Yazarın kitabını ilk defa okudum. Bir arkadaşım paylaşmıştı. Merak ettim. Öykü kitabı. Çok akıcı, çarpıcı, etkileyici öyküler...sıkılmadan okudum. Çok da beğendim.

18.05.2015

cok başarılı

Gerçekten cok beğendim uzun zamandır okuduğum en güzel öykü kitabı yunus nadi ödülünü almasına şaşmamak gerek

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.