0/5 - 0 Kişi Yorum Yap, Kazan!
7,0 TL
10,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 17 - 19 Aralık
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Mazhar Şevket İpşiroğlu ve Suut Kemal Yetkin’in yayına hazırladığı bu eserin Giriş Bölümü’nde Alman filozof Martin Heidegger’in felsefesi hakkında bilgi verildikten sonra 24 Haziran 1929’da Freiburg Üniversitesi’nde verdiği bir açılış dersi Türkçe çevirisiyle aktarılmıştır. Ders “Hiçlik nedir?” sorusunun ortaya atılması, işlenmesi ve cevaplanmasından oluşuyor.

 

Kitaptan bir alıntı:

Havf (metafizik ve ontolojik korku) hiçliği ifşa eder. Havf içinde boşlukta yüzüyoruz. Daha açıkça: Varlık, bütünlüğü ile kayıp eridiği için havf bizi boşlukta dolaştırıyor. (...) Bu suretle bizzat biz -varolan insanlar- var olanın ortasında kendimizden geçip eriyoruz. Bunun içindir ki esas bakımdan, “sana” ve “bana” değil, “birisine” bir şeyler olur. (...) Havf içinde dil tutulur. Çünkü var olan, bütünlüğü içinde erir ve hiçliğin baskısı kendini hissettirir. Ve onun varlığı karşısında “dır” demek susar. Havf içinde bize bir şeyler olduğu zaman, çok vakit boş sükûtu, gayesiz kelimelerle ihlal etmeyi aramaklığımız sadece hiçliğin mevcudiyetinin bir delilidir.

 (Tanıtım Bülteninden)

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

AMANSIZ BİR ONTOLOG: MARTIN HEIDEGGER
ANİ CEYLAN ÖNER

“Varlık var olamaz. Eğer olsaydı, o zaman varlık olmaktan çıkar, bir var olan olurdu”
Martin Heidegger

“Bir isimden fazlası yoktu aslında ortada; ama bu isim Almanya’yı baştanbaşa adeta gizemli bir kral hakkındaki söylenti gibi dolaşmaktaydı...” Hannah Arendt’in bu sözleri 20. yüzyılın ilk çeyreğinde Avrupa’daki düşünsel iklimin içinde birdenbire ortaya çıkan ve yüzyılın felsefesini yeniden başlatan bir filozofun öyküsünün başlangıç cümleleri aslında.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız