0/5 - 0 Kişi Yorum Yap, Kazan!
11,4 TL
15,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 24 - 26 Eylül
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Anadolu'nun çeşitli yerleşim birimlerinin yüksek noktalarında tek mezarlar bulunmaktadır. Bazen bir şehrin en sarp yamacında bazen de bir ilçenin hemen üzerinde tepede bulunan bu mezarlarda yatan kimseler o beldenin halkı tarafından "gazi", "dede", "baba" gibi isimlerle anılırlar. Bunlardan biri de Sivas Yukarı Tekke'de bulunan Abdulvahap Gazi'dir.

Ne zaman yaşadıkları ve kimliklerine dair kesin tarihi bilgiler bulunmayan bu insanların büyükçoüunluğu sadece bir beldede değil farklı beldelerde de bir türbe olarak karşımıza çıkar.

Bulundukları beldenin manevi bekçilşeri olarak görülen bu zatlar genellikle Emeviler döneminde Anadolu'nun İslâmlaşması sürecinde etkin rol oynamış, savaşa katılmış ve şehit düşmüş kimselerdir.

Sivas'ta da böyle türbeler vardır. Sivas halkı tarafından "Peygamber Sancaktarı" olarak bilinen Abdulvahap Gazi, bunların başında yer alır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 80

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Be Yayınları

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız