0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
22,5 TL
30,0 TL %25
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 04 - 06 Nisan
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Mustafa Kemal Atatürk Anadolu insanının azmine, çalışkanlığına ve mücadeleci ruhuna hep inanmıştır. Bu mücadeleci ruh, hem Kurtuluş Savaşı gibi bir ölüm kalım savaşının kazanılmasını sağlamış hem de ardından yaşanan kültürel, ekonomik ve yaşamsal devrimlerin taşıyıcısı olmuştur.

Hasan Ali Yücel’ler, Tonguç Baba’lar bu ruh ile Türk insanını aydınlatma yolunda mücadele verdiyse Suna Eden Şenel’de kendi alanında mücadelesini vermiştir. İşte bu ruhla yapılanlar ve oluşturulan eserler ileriki nesillerin geliştirip yükseltebilmesi için sağlam temeller oluşturmaktadır.

Ninette De Valois (Madam) Türk Bale’sini kurup geliştirmek için azimli ve yetenekli gençleri eğitmesi gerektiğinin bilincindeydi. Bu amaçla İngiltere’ye Royal Bale’ye eğitime gönderdiği öğrencileri arasında Suna Eden Şenel’de vardı. Ama onun görevi diğer arkadaşlarından farklıydı. Onu balenin bütününü özümseyip kaydedebilecek şekilde yetiştirdi.

Bu eğitimin sonucunda Koreolojist olarak ilk kaydettiği bale eseri “Giselle” olmuştur. Bu çalışma ile A.I.Chor. (Associate Member of Choreology) ünvanı alarak Benesh Koreoloji Enstitüsünün yetiştirdiği dünyanın 3. Koreolojisti olur.

Notasyona kaydettiği yirmiüç bale eserinin yanı sıra bir çok yöremizin (Kırşehir, Kastamonu, Yozgat, Ankara, Zonguldak vd.) halk oyunlarını da kayıt altına almıştır. Suna Eden Şenel’in bu çalışmaları milli balemizin gelişimi için bir örnek oluşturur. Madam’ın “Çeşme Başı” gibi Suna Şenel’in “Çoban Yıldızı” eseri de geleneksel yaşantımızın, halk kültürümüzün izlerini bale sahnesine taşır.

Madam’ın Suna Şenel’e söylediği gibi; Türk insanı ve kültürü kendini dansla ifade etmeye çok yatkındır. Samimi bir sohbet havasında gerçekleştirip kaleme aldığımız bu kitapta, dolayısıyla Suna Şenel’in hayat hikayesinin izlerinde, aklımızda kalması gereken en önemli husus sanırım budur; Her ne olursa olsun sanat yolunda, kendi kültürümüzle bir bütün halinde, karşımızda duran zorluklardan yılmadan, iyi şeyler yapılmaya devam edilmelidir. Çünkü sanatın iyileştirici ve birleştirici gücü yadsınamaz. Kendini baleye ve memleketine adamış Suna Şenel ile yaptığımız bu söyleşinin sizde de bu duyguları uyandıracağını umarım.

- Kanat Çağlayan Akbıyık-

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız