4/5 - 58 Kişi Yorum Yap
27,81 TL
41,5 TL %33
- Teslimat Seçenekleri -
Aynı Gün Teslimat : 21 Ekim (18:00 - 23:00)
Hızlı Teslimat : 23 Ekim
Standart Teslimat : 24 - 30 Ekim
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


"Lolita, hayatımın ışığı, kasıklarımın ateşi. Günahım, ruhum, Lo-Li-Ta; Dilin ucu damaktan dişlere doğru üç basamaklık bir yol alır, Üçüncüsünde gelir dişlere dayanır. Lo-Li-Ta"
Lolita, Sayfa 7

Lolita okuru her zaman sarsacaktır.
Brian Boyd

Lolita'yı okumaya karar verdiğinde, lütfen onun son derece ahlaki bir kitap olduğunu unutma.
Vladimir Nabokov (Edmund Wilson'a Bir Mektubundan)Sayfa Sayısı: 364

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Bilmeden çalmak
Murat Gülsoy

Yıllar önce aklıma harika bir roman fikri gelmişti. Aman unutmayayım diye her ayrıntısını ince ince not etmiştim defterime. Sonra da yarın ne yazacağını bilen bir yazarın iç huzuruyla uykuya dalmıştım. Aradan ne kadar zaman geçti hatırlamıyorum, artık şu harika fikri romana dönüştürmenin sırasıdır diyerek masaya oturduğumda gözlerime inanamadım. Deftere yazdığım o harika fikir Paul Auster’ın romanlarından birinin özetinden başka bir şey değildi! Kötü bir şaka gibiydi. Bir süre defterime Borges’in Kum Kitabı muamelesi yaptım; kapattım tekrar açtım, o not yok olsun da benim asıl harika fikrim ortaya çıksın diye ama boşunaydı. Çünkü o aklıma gelen parlak düşünce sadece daha önce okumuş olduğum bir romanın gölgesiydi. 
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

Lolita'nın Parisli müstehcen kitaplar basan Olympia yayınevi tarafından gerçekleştirilen ilk baskısı, geniş çaplı öfkeye neden oldu. Romanın baş kahramanı ve anlatıcısı Humbert'in 12 yaşındaki Lolita'ya karşı vahşi erotik tutkusu ve Humbert'in kızı suistimalinin derinliği ve kapsamı, özellikle de çocukların suistimal edilmesi ve cinselleştirilmesi konusunda kaygılı bir kültürde hâlâ gerçekten şoke edici olmayı sürdürür. Nabokov’un karakteristik temiz üslubuyla yazılmış bu şiddet dolu ve vahşi roman, kurmacanın rolü hakkında çekici sorular ortaya atar. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%69
%8,6
%17,2
%1,7
%3,4
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

17.10.2020

tavsiye

çok akıcı bir metin

16.10.2019

Edebi Bir Metin Olarak Okunmalı 16.10.2019

Lolita'yı günde yirmi otuz sayfa okuyarak yaklaşık on beş günde bitirdim. Sıkıcı olacağı önyargısıyla başladığım kitabın oldukça akıcı ve kolay okunan bir metin olduğunu gördüm. Yazarın ifade ettiği gibi bir sapkının fizyolojik dürtülerine anıştırmalarda bulunması kitabın edebi değerini azaltmıyor. Lolita'ya bir pedofilin sapkınlıkları olarak bakmak doğru değil. Bu kadarı da tabii bayağı bir cinsellik içeriyor dediğim bölümler olsa da bunlar kitabın bütününe bakıldığında küçük bir yer tutuyor. Kitabı roman türünde kurmaca bir metin olarak okumak ve bilhassa imgelere, betimlemelere dikkat etmek gerekiyor. Kanımca kitabın güçlü yönü de bu zaten. İmgelere, betimlemelere başvurarak metni kuru bir anlatıdan edebi metne çeviren yönü çok mühim. Lolita okumaktan pişmanlık duymadığım, sapkınlık içeriyor diye hayıflanmadığım ve edebi yönünden de fevkalâde yararlandığım güzel bir metin.

11.04.2019

Baş yapıt

Nabakov'un dili kullanışının, hikayeyi anlatış biçiminin güzelliğini anlatmak için süslü kelimeler yetersiz kalabilir. Belki şunu söyleyerek kendimi daha iyi ifade edebilirim: Öyle bir hikaye ki; bir bakmışsınız Lolita'nın parçalanmış çocukluğuna, kaybolmuş gençliğine ağlarken, bir yandan da yaptığının korkunç olduğunu bile bile bir pedofile acıyorsunuz. Bence tüm zamanların en çirkin suçlarından birinin, hele ki yazıldığı gibi bir dönemde, bu şekilde tarafsız anlatılması, politikleştirilmemesi, toplum tarafindan kabul edilen normlara göre şekillendirilmeden ve okunma kaygısı gütmeden yazılması Nabokov'un edebi başarısıdır. Bu kitap aslında harcanıp giden iki (belki de çok daha fazla) hayatın hikayesidir. Buradaki suçlular kim? İşte o aslında dünyada kimsenin sormadığı bir soru.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.