3,5/5 - 15 Kişi Yorum Yap
21,6 TL
27,0 TL %20
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 01 Haziran
Standart Teslimat : 03 - 06 Haziran
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Japon Edebiyatının Kafkası Kobo Abe’den Unutulmaz Bir Roman: “Kumların Kadını”


 


Kumdan Bir Evrende: Bir Hayal, Bir Kadın ve Bir Böcekbilimci… Bir Dünya Klasiği!


 


“Hem dolambaçlı hem de bağımlılık yapıcı.”


-David Mitchell-


 


“Hem Poe hem de Kafka akla geliyor. Kobo Abe sayfalarda hiç dinmeden atan bir heyecan yaratıyor. Okudukça okuyorsunuz ve okuyorsunuz.”


-The New Yorker-


 


“Bazıları onda Kafka’nın bilinmeyene yönelik manipülasyonlarını, başkaları ise örneğin yarattığı kum çukuru metaforu ile Beckett’in esintilerini bulacak.”


-Saturday Review-


 


Bir ağustos günü bir adam ortadan kayboldu. Bir tatil gününde, buharlı trenle yarım günlük mesafedeki sahile doğru yola çıktı ve kendisinden bir daha haber alınamadı. Ne kayıp başvurusu ne de gazete ilanları bir işe yaradı... Bu adamla ilgili vakada kayda değer bir ipucu yoktu. Ayrıca, günlük hayatında ortadan kaybolmak istediğini düşündürecek en ufak bir hâl veya harekete rastlanmamıştı. Doğal olarak, başlangıçta herkes gizli bir ilişkisi olabileceğini düşündü. Fakat adamın karısı adamın bu geziye böcek toplamak maksadıyla çıktığını söylediğinde, hem polisler hem de iş arkadaşları biraz hayal kırıklığına uğradılar...


 


Şüphesiz, kum yaşam için elverişli değildi. Peki, durağan hâl varlık için vazgeçilmez miydi? O tiksindirici rekabeti başlatan da sabit kalmaktaki ısrarımız değil miydi? Sabit olmayı bırakıp kendimizi kumun akışına bırakıversek rekabet de ortadan kalkacaktı. Gerçekte, çölde de çiçekler açıyor, böcekler ve hayvanlar yaşamlarını sürdürüyorlardı... Öyle ya, keşke kadına da bu manzaradan bahsedebilseydi. Gidiş-dönüş biletlerin asla işlemeyeceği kumun şarkısını, yanlış perdeden de olsa ona dinletebilseydi keşke. Oysa adamın tek yaptığı, yeteneksiz bir çapkını taklit edip başka bir hayatın yemiyle kadını avlamaya çalışmak olmuştu. Kumdan duvar, adamın ruhunu yakalamış, onu kese kâğıdındaki bir kediye çevirmişti.


-Kobo Abe-


(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%53,3
%13,3
%20
%6,7
%6,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

08.02.2020

Japonya’nın modern Kafka’sı

Kobo Abe’nin filmi de çevrilmiş, 60’larda yazılmış romanını nihayet okudum. Kum metaforunun bu kadar çarpıcı ve ayrıntılı işlendiği başka bir kitap hatırlamıyorum.Genellikle karanlık olarak nitelendirilebilecek olay örgüleri kuran yazarın en meşhur kitabı, bizlere kadın-erkek otoritesi, özgür irade ile öğrenilmiş çaresizlik, mücadele etmek veya pes etmek ile ilgili şeyler söylüyor. Niki Cumpei, sıradan şehir hayatından ara sıra kaçmanın yolunu böcek koleksiyonu ile bulmuş, yalnızlığı giderek ağırlaşan bir beyaz yakalıdır. Kumul bir deniz kenarında nadir böcek türleri keşfederek dünyaya ismini bırakacağını düşünür. Misafir olarak konaklayacağı köyde dul bir kadının çukur seviyedeki evine getirilir. Beklenmedik gelişmeler sonrasında kahraman çetin bir mücadeleye girişir. Kumun romanda tarif edilen rahatsız ediciliği hat safhadadır ve roman kahramanı yalnızken bu durumun şiddeti daha fazladır elbette. Abe, 1960’larda modern hayatın köleleştirdiği ve yorduğu fikirleri, bedenleri zaptedilemez kumulda mahsur kalma şeklinde hicveder.   (Not: Bir kitabı okurken hiç bu kadar kaşınmamıştım.)

23.09.2019

Muhteşem

Modern yaşamın muhteşem metaforlarla anlatımı.

05.04.2019

Okurken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız

çevre tasvirleri, insan olmanın basitliğini yansıtması, nasıl desem inanılmaz. Bu konuda bir otorite değilim fakat bu kitap tam anlamıyla bir başyapıt.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız