5/5 - 7 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Sayfa Sayısı : 476

Dil : Türkçe

"Modern bilime ve felsefeye temel oluşturan, bu nedenle modern dünyayı yarattığı söylenebilecek entelektüel dönüşümün aydınlatıcı bir öyküsü."Scientific Americ ... Tamamını gör
43,68 TL
52,0 TL %16
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


"Modern bilime ve felsefeye temel oluşturan, bu nedenle modern dünyayı yarattığı söylenebilecek entelektüel dönüşümün aydınlatıcı bir öyküsü."

Scientific American

"Eski bilimsel kuramların kaynaklarındaki deneyim ve bakış açısını yeniden ortaya çıkarırken bu denli sabırlı, kapsayıcı ve duyarlı olan; geçmişteki düşünsel engellerin farkına varmamıza ve gerçek bilimsel keşif süreci yoluyla bazı şeyleri yeniden yaşamamıza bu denli olanak sağlayan başka bir kitap bulunmuyor."

American Historical Review

"Kopernik Devrimine ilişkin bu çalışmada yazar, tarihçinin dikkatli yaklaşımını, bilimadamının teknik anlayışını ve yetenekli bir öğretmenin ustalığıyla deneyimini ortak bir odağa yerleştiriyor. Ustalıkla işlenmiş bu kitabı dikkatle okuyanlardan hiç kimse, bilimsel düşüncenin evrimindeki başlıca dönüm noktalarından birinin eksiksizce açımlanışında bu öğelerin hoş bir biçimde dengelenmiş etkileşimini takdir etmekten geri duramaz... Bilim tarihi öğretimiyle ilgilenenler açısından, Dr. Kuhn`un Kopernik Devrimindeki sorunları konu alan tartışması vazgeçilmezliğini kanıtlayacaktır; bu, "devrimin anatomisi" üzerine muhteşem bir çözümlemedir. Bilim tarihçisinin fikirlerin evrimine nasıl bir anlam verebileceği sorusuyla ilgilenenler de bir sentez ve yorum paradigması geliştiren bu kitabı aynı ölçüde değerli kabul edeceklerdir."Sayfa Sayısı: 476


Dili: Türkçe
Yayınevi: İmge Kitabevi

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

03.11.2018

Eser

Eserde batlamyus ve Sistemi hakkında daha fazla Bilgi verilmemesi ayrıca eserde ibn eş-Şâtir’e hiç değinmemesi maalesef kitap hakkında kuşku uyandırıyor. Yine de kozmoloji ve astronomi açısından bilgi edinebilmek için iyi bir kitap olduğunu düşünüyorum.

02.08.2008

Gerekli

Türkçeye çevrilmiş eserler arasında bu eser kadar Copernicus ve Devrimini anlatabilmiş başka bir tanesinin olduğunu sanmıyorum. Kuhn'un buradaki değerlendirmelerine her felsefe-bilim öğrencisinin ihtiyacının olduğunu da düşünüyorum.

02.08.2008

Bir değerlendirme...

"...<br>
Hiristiyan Avrupa, Bizans´taki Doğu Kilisesi, İspanya, Suriye ve Afrika Müslümanlarıyla yeniden ticari ve kültürel bağlar kurduğunda, Kilisenin pagan bilgeliğine karşı tavrı değişmişti. Kıta Avrupasının belli başlı bölgeleri Hiristiyanlaştırılmıştı. Kilisenin entelektüel ve ruhani otoritesi sağlamdı. Dini yönetim otoritesi bütünüyle sağlanmıştı. Pagan ve dindışı bilgi, Kilise onları içine alarak entelektüel liderliğini koruyabildiği sürece, artık bir tehdit oluşturamazdı. Böylece, rahipler yeni erişilen refahın sağladığı boş vaktin bir bölümünü yeniden keşfedilen bu bilginin araştırılmasına coşkuyla adadılar. Hiristiyanlık ilminin kabul edebileceği bilginin yelpazesini genişleterek Katolikliğin bilgi üzerine kurulmuş tekelini beş yüzyıl daha korudular. On ikinci yüzyılda, gökleri ve Dünya´yı da kapsayan "nesnelerin doğası", ayrıntılı çalışmalar yapmak için yeniden uygun bir konu durumuna gelmişti. Belki daha önce değil ama, on üçüncü yüzyıla gelindiğinde eğitimli Hiristiyanların tartışmalarında iki küreli evren modelinin temel çerçevesinin bir kez daha doğru olduğu kabul ediliyordu. Ortaçağın son yüzyıllarında Hiristiyan dünyasında, Dünya ve gökler tam anlamıyla Aristotelesçi bir evren olmuştu.<br>
...<br>
Aquino´lu Tommaso ve onun on üçüncü yüzyıldaki çağdaşları, Hiristiyan inancının eskiçağ bilgisinin çoğu yönüyle bağdaşabileceğini örneklediler. Aristoteles´i meşrulaştırarak onun kozmolojisinin Hiristiyan düşüncesinde yaratıcı bir öğe olmasının yolunu açtılar. Ancak, çalışmalarının ayrıntılı ve bilgince oluşu, ortaçağın sonlarında ortaya çıkan bu yeni Hiristiyan evrenin bir bütün olarak yapısını anlaşılmaz hale getirdi."
<br>
Thomas S. Kuhn, Kopernik Devrimi (The Copernican Revolution), Sf.186-191,Çev. H. Turan, - D. Bayrak - S. K. Çelik, İmge Kitabevi, İstanbul 2007.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız