49,35 TL
Hızlı Teslimat : 10 Ağustos
Standart Teslimat : 10 Ağustos - 13 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kırmızı ve Siyah Kitap Açıklaması

 


Psikolojik romanın kurucusu Stendhal, Fransız Restorasyonu'nun siyasi tartışmaları ortasında, dinî eğitimiyle, aşklarıyla, ihtiraslarıyla dünya edebiyatının en önemli karakterlerinden Julien Sorel'i yaratıyor.
Stendhal, 1840.

Fransa'nın küçük bir kasabasında, bir kerestecinin oğlu olarak dünyaya gelen Julien Sorel, genç yaşında yükselme ihtirasına kapılır. Çalışkanlığı ve dini eğitimiyle dikkat çeken Sorel, bir an önce bu kasabadan kurtulup Paris'e gitmeyi arzular. Böylece kırmızı ve siyah arasında yaşadığı çelişkiler de başlamış olur. Restorasyon Fransası'nın şartlarında yükselebilmek için genç Sorel'in önünde iki seçenek vardır: Ya siyahı seçerek yükselişine Kilise yolundan başlayacaktır ya da kırmızıyı seçerek askeri yoldan. Ancak bir yandan aldığı dinî eğitim, öte yandan Napolyon'a olan gizli hayranlığı bu seçimi yapmasını zorlaştıracaktır. Üstelik ihtirasla girdiği bu yolda karşılaşacağı iki farklı kadın, iki farklı aşk, kendini çok başka yerlerde bulmasına sebep olacaktır.
"Kırmızı ve Siyah kendi zamanının ötesinde bir romandır."
-ANDRÉ GIDE-

"Stendhal, hayatımın en güzel 'tesadüflerinden' biridir."
-NIETZSCHE-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 592

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

19.11.2015

Roman Eleştirisi

Stendhal, büyük bir yazardır. Onun üslubu modern edebiyata yön vermiştir. Bir yazarı eleştirmek için, o dönemin koşullarını, kağıt bukunamamasını, monarşinin baskısını her ne kadar stendhal, Napolyoncu olsada onu her fırsatta ironi aracılığıyla eleştirir. Bir kere sanat tarihi bilginizin olması lazım oda yetmiyor kültür tarihi ve insanlık tarihinide içine katnmanız lazım.  Stendhal´in  bu romanını diğer romanlarının edebi ve tarihi olgularına göre eleştirmelisiniz. Romanı, romanla eleştiremezsiniz, bir romanı başka romanlarla ve o dönemin siyasi koşullarının getirdiği yazın sorunyla ele alabilirisiniz.Aksi takdirde diğer bütün, eleştirileriniz yüzeysel ve sıradan kalır.  Stendhal´i anlamak için Balzacı, Flauberti anlamınız gerekir. Oturduğunuz yerden eleştirmek her zaman kolaydır çünkü biz yazar değilsiniz okuyucusunuz diye ,bol keseden savurmak abeste iştigal etmektir. Lütfen eleştiri nedir ? Biraz buralara bakın ve romanı okuyun ona göre davranın. Karşınızda büyük bir yazar var oda STENDHAL. Dünya biliyor. Bizim dünya çapında kaç yazarımız var onu düşünün biraz...! Orhan Pamuk ve Yaşar Kemal´ saymayın onlar zaten dünya edebiyatı yazarlarıdır.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.