0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
16,06 TL
22,0 TL %27
Standart Teslimat : 26 Ocak - 29 Ocak
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kırk Hadis Kitap Açıklaması

 

Babanzâde Ahmed Naim Bey (1872-1934), yakın tarihimizde asıl iştigal sahası felsefe olmasına rağmen, “müderris, muhaddis, mütercim, fikir adamı” gibi sıfatlarla bilinen kıymetli yazarlarımızdandır. Bereketli fakat kısa ömrü İstanbul’da bir Pazartesi günü öğle namazının ikinci rek‘atında secdede iken sona erdiğinde takvimler, 13 Ağustos 1934 tarihini gösteriyordu. Yakın dostu Mehmed Âkif de “Naim’in vefat haberi üzerime dağ gibi yıkıldı!” cümlesini bu vefat üzerine sarf etmişti.

Arapça, Farsça ve Fransızca’yı çok iyi bilen, Doğu ve Batı kültürünü tam manasıyla hazmetmiş olan Ahmed Naim Bey’e haklı ününü Sahîh-i Buhârî Muhtasarı Tecrîd-i Sarîh Tercemesi ve Şerhi kazandırmıştı. Ömrünün son demlerinde sürekli meşgul olduğu bu eserinin dışında Ahlâk-ı İslâmiyye Esasları, İslâmda Da‘vâ-yı Kavmiyyet, İlm-i Mantık, Hikmet Dersleri ve Felsefe Dersleri gibi tercüme ve telif eserleri bulunan Ahmed Naim Bey’in küçük ama kıymetli bir çalışması da İmam Nevevı̂’nin el- Erbaûn adlı eserinin tercümesi mahiyetinde olan Kırk Hadis kitabıdır. Muhtelif zamanlarda Türkçeye aktarılan bu eser, ilk defa Ayneyn Yayınevi etiketiyle Osmanlıcasıyla birlikte lügatçe eklenerek Türkiye Türkçesine aktarıldı. Ayrıca Osmanlıca metin bilgisayar ortamında yazılmış olup okuyucuya kolay hale getirilmiştir. Ahmed Naim Bey’in kitabın önsözünde belirttiği gibi bu hadislerin her biri “itikâden, amelen, ahlâken insanlara rehber-i kemâlat olacak cevâmiʿül-kelim-i Ahmediyye’dendir.” Dolayısıyla Kırk Hadis geleneğinin en güzel numunelerinden biri olan İmam Nevevî’nin bu güzide eserini, Ahmed Naim Bey gibi ilimde ehliyet ve salahiyet sahibi birinin kaleminden okumak bir başka feyiz ve berekete vesile olacağı kanaatindeyiz.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.