26,65 TL
Standart Teslimat : 04 Temmuz - 07 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kimlik Kitap Açıklaması

 


Milan Kundera, çağdaş dünya edebiyatının yapıtaşlarından biridir. İroniyi ve hüznü kusursuzca harmanladığı romanları ve okuyanların zihinde yeni ufuklar açan denemeleriyle uluslararası üne kavuşan, dünyanın bütün dillerinde milyonlarca okura ulaşan yazar, bir dil ve kurgu ustasıdır.

Kimlik'te, tutkulu, güçlü bir kadın ile duygusal, serseri ruhlu genç sevgilisinin yıpranan, eskiyen aşklarını sorgulamalarına, bir kimlik arayışına tanık oluyoruz. İki insanın kendilerini ve aşkı anlama çabalarının çarpıcı hikâyesi. Birbirlerinin gizli yönlerini keşfetmeye çalışırken giriştikleri küçük oyunun, bir karabasana dönüşme serüveni.Sayfa Sayısı: 136

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

Romancının ince sanatı
LEYLA İPEKÇİ
Teselli bulmak değil, zehir yutmak istediğim anlarda başvurduğum bir romancıdır Kundera... Zaten, artık bir romanın öteki bütün romanların ötesine geçmesinin teselli edici özelliğiyle mümkün olacağını pek sanmıyorum. Bir romandan beklentim öngörülebilen bir özdeşleşme değil, şaşırtıcı bir çarpışma yaşatmasıdır.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Mesele'nin Yorumu

Milan Kundera ve Varoluşa Dair Nazan Maksudyan
“Hayatın birinci provası hayatın kendisiyse, hayatın değeri nedir?”
“Milan Kundera Çekoslovakya’da doğdu, 1975’te Fransa’ya yerleşti.
Kundera’nın kitaplarında kullanılmasını istediği biyografisi böyle. Kendinden söz etmeyi sevmeyen bu adam, kitaplarında biyografik öğeler olduğu, bazı karakterlerin aslında kendini anlattığı iddialarına içerler. Kundera’ya göre, roman yazarın kişisel itirafı değildir, dünya denen kafesteki insan hayatının keşfidir. Zaten roman realiteyi incelemez, varoluşu inceler ve varoluş, olan-bitenle ilgili değildir. Varoluş insani olasılıkların hepsidir. Bu yüzden, roman sadece bir romanın söyleyebileceklerini söylemelidir (Roman Sanatı [RS], s. 50).1 İnsanlık durumu hakkında hiçbir sosyolojik ya da siyasal tartışmanın söyleyemeyeceklerini söylemelidir.2.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.07.2019

Surukleyici

Tek oturusta bitirilecek kadar surukleyici ve ilgi cekici. Yine de sindire sindire okunulacak, alti cizilecek cok satir var. Surukleyici bir hikaye yasama, kisilige, iliskilere yonelik bir dusunsel seruveni de icine aliyor.Benim en cok hosuma giden unsur her bolumde anlaticinin kadin ve erkek arasinda degismesi oldu. Bu oncelikle surukleyiciligi sagliyor. Kundera'nin hem kadin hem erkek anlatici rolunde ayni ustaliga sahip oldugunu kanitliyor.

13.04.2019

Kimlik ve Milan Kundera

Hayatın farklı alanlarında farklı kimliklere bürünen insanların iç çatışmaları ve kendilerini tanımlama çabası.. Milan Kundera Kimlik'te, çeşitli rolleri yerine getiren bireylerin benliğinin derinliklerine inerek kendileriyle karşılaşmalarını sağlıyor. Kundera'nın karakterlerinin iç dünyası Goffman'ın görüşlerini anımsatıyor; insanlar öz benlikleriyle birlikte pek çok kimliğe sahiptirler ve toplumsal ilişkileri içinde bu kimliklerin gerektirdiği rollere uygun hareket ederler. Yazar, günlük hayatımızda oldukça sık karşılaştığımız ancak kimliğimizi oluşturmada ne denli önemli olduğunu farketmediğimiz olay örgülerini zihnimizde canlandırmayı ustalıkla başarıyor. En basit, en sıradan özelliklerimizin bizi gizemli kıldığını kitabı bitirdikten sonra anlıyorsunuz. Gerçekliği sorgularken sahne ve sahne arkası aynı anda karşınıza çıkıyor ki kitabın psikanalitik boyutu burada önem kazanıyor; "zaten çıplak ama onlar onu soymayı sürdürüyor. Onu benliğinden soymaya çalışıyorlar. Yazgısından.. Adı benliğinde kilitlenmiş durumda; kendi adını bir türlü anımsayamıyor."

06.09.2000


romanın arka kapağındaki tanıtıcı yazıda bazı hatalar gözüme çarptı. birincisi chantal ile jean-marc'ın aralarında ondört yaş değil sadece birkaç yaş fark vardır. ayrılmak üzere bir çift hiç değillerdir, aksine birbirlerini çok seven ve kıskanan, ve bu yüzden de sevgilerini sürekli sınavdan geçiren bir çifttir. aslında çok derin ruhsal hallerini gördüğümüz iki kişinin aşkını anlatır roman.

bir de... yine aynı tanıtım yazısında çiftin arasına uzun bir ayrılık girer diye yazılmış, gerçekte çift birbirlerinden sadece bir hafta sonunu ayrı geçiriyorlar ve bu ayrılığa dayanamadığı için jean-marc, chantal ile buluşmaya gidiyor.

harika bir roman, arka kapak yazısının bu denli yanlış yazılmış olması çok kötü. siz yine de okuyun.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.