Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


"Kavan, bizlere kadın sanatçı evreninin şiirsel anlatımını vermeyi amaç edinen o büyük öznel-kadınsı geleneğe (Woolf, Barnes, Nin) aittir."
-Lawrence Durrell-

Düş ile gerçeğin, geceyle gündüzün iç içe geçtiği bu roman, yaşadığı dünyanın katı kuralları arasında sıkışıp varlığını sürdüremeyen bireyi anlatıyor. Karşısına çıkan bir iş ilanında kurtuluş arayan başkarakter, geçmişi geride bırakıp gizemli işverenin mekânına, Kartal Yuvası'na doğru yola koyulur. Gelgelelim tropikal bitki örtüsünden, şelalelerden oluşan bu tuhaf diyar, beklentilerini karşılamaktan çok uzaktır.

Günümüzde değeri daha da çok anlaşılarak bir kült figür haline gelen Anna Kavan, yavan gerçekler ile rüya âlemi arasında gidip gelen bu çarpıcı fantezide modern toplumun sahteliğine, acımasız kurallarına, anlamsız kurumlarına ayak uyduramayan bireyi anlatıyor.

"Kartal Yuvası, Kavan'ın rüyalar, fanteziler, hayalgücü ve akıldışının geceye ait dünyalarını keşfetme becerisinin kusursuz bir yansıması."
-Anaïs Nin-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 167

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Şatonun içinde

A. Ömer Türkeş

Buz'u okuduğumda, Anna Kavan'la bu denli geç tanışmanın büyük bir kayıp olduğunu düşünmüştüm. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Kartal Yuvası da Buz kadar heyecan verici bir roman.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

21.05.2019

Anna Kavanvari

Açıkçası Kafka benzetmelerine kitabı okuduktan sonra anlam veremedim. Zaten oldum olası benzetmeleri ve sınıflandırmaları sevmemişimdir. Anna Kavan dışa vurumcu bir yazar. Mükemmel kurgular yaratıp, şaşırtmayı biliyor insanı. Bunu yaparken de oldukça naif, hatta o kadar doğal ki, karakterin sanki kendisi olduğuna ikna ediyor sizi. Bu bağlamda illa birine benzetilecekse Zweig'a daha çok benziyor. Tabi gerçeküstücülüğü ve bilinç akışını da eklememiz gerekiyor. Buralardan yola çıkarak Virginia Volf'a kadar gidersiniz. Gördüğünüz gibi benzetme doğru değil. Her yazar kendine hastır. Uyuşturucu ile yakın arkadaşlığına girmeyeceğim. Zira yazılarında bu kadar iyi rüya tasfirleri yapmasını buna belki bağlarız. Ancak bu da umurumda değil. Netice itibariyle Anna Kavan müthiş bir yazar. Kültür dünyamıza katkıları yadsınamaz. Kartal Yuvasını da oldukça beğendim. Maalesef çok az eseri Türkçe'ye kazandırılmış. Umarım devamı gelir.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız