46,55 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Karanlıkta Kahkaha Kitap Açıklaması

 

Bir zamanlar, Almanya'nın Berlin kentinde Albinus adında bir adam yaşardı. Zengindi, saygındı, mutluydu: günün birinde gencecik bir metres uğruna karısını terk etti: sevdi sevilmedi ve yaşamı felaketle son buldu.Yüzünde usta bir kumarbazın ya da kendinden çok emin bir sihirbazın sinsi tebessümüyle, daha ilk paragrafta "elini açık eden" kaç usta yazar tanıyorsunuz? Sayıları çok değil... Vladimir Nabokov, iyi edebiyatın 'hikâye'den çok 'hikâyeyi anlatan'dan kaynaklandığını savunan ve okurunu hep şaşırtan büyük bir üslûpçu, 20. yüzyılın en kendine özgü yazarlarından biri. Burjuva evliliğini acımasızca alaya alan Karanlıkta Kahkaha da tıpkı 'Maşenka', 'Göz', 'İnfaza Çağrı' gibi, onun Berlin dönemi romanlarından. 1932'de Kamera Obskura adıyla Rusça yayımlanmış, sonra yazarı tarafından İngilizce'ye çevrilmiş, 1960'ta tekrar gözden geçirilmiş. Bir eleştirmenin deyimiyle "zalimane bir başyapıt" bu; okurunu en "fotoroman" bir durumdan şu "insanlık komedyası" denen şeyin en karanlık uçurumlarına yuvarlıyor.' Sebastian Knight'ın Gerçek Yaşamı', 'Edebiyat Dersleri' ve tabii 'Lolita' yazarının bu küçük başyapıtını, yazarın karanlık kahkahasını Türkçe'ye aynı tüyler ürperticilikle aktaran Pınar Kür'ün usta işi çevirisiyle sunuyoruz.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

07.02.2019

KARANLIKTA KAHKAHA

Kitaba ne okuyacağınızı bilerek başlıyorsunuz çünkü kitabın ilk satırları spoiler içeriyor.Olaylar soğuk bir şekilde yazılmış, pek bir şey hissetmemize müsaade etmiyor gibi...Olağan bir evliliği olan Albinus, Elizabeth'i aldattığı metresi tarafından aldatılınca buna ne sevinebildim ne de üzülebildim..Nabokov ile tanışılması gerektiğini düşünüyorum. Okumanız tavsiye edilir.

16.10.2015

10 üzerinden 4

yazarın ilk dönem kitaplarından olmasındadır belki, konu orhan gencebay filmlerini hatırlatıyor. nabokov a başlamak için kötü bir seçim. Kitabın aldığı yüksek puana kanmayın, ÿ"edebiyatÿ" adına bir şey yok. 10 üzerinden 4.  

14.09.2015

bir solukta okuyacaksınız

Akıcı dili ve Pınar Kür´ün güzel Türkçesiyle bir çırpıda okuyacağınız bir kitap. Nabokov kitabı okurun çok zalim bulabileceğini, ancak o dönemde gördüklerinin çok zalim olduğu için kitabın zalim olduğunu yazmış. Hakikaten de böyle bir hikaye olmaz diyor insan ama aslında belki de vardır. Nabokov´un araya serpiştirdiği güzel doğa betimlemeleri ise kitabı sıradanlıktan çıkarıp hikayenin tüylerinizi ürpertmesini engelliyor. Elinizden bırakamayacaksınız.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.