23,15 TL
Standart Teslimat : 05 Temmuz - 08 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kadının Görünmeyen Emeği Kitap Açıklaması

 

Kadınların ezilmesinin maddeci bir tahlilini geliştirmek, maddeci bir feminizmin temellerini araştırmak. Bunun için de kadınları tâbi kılan somut pratiği, kadınlarla erkekler arasındaki nesnel, maddi çıkar çatışkısını ortaya koymak; kadınların harcadıkları emeği görünmez olmaktan kurtarıp adını koymak. İşte 1970'lerde Batılı feministlerin uğraştıkları en temel sorunlardan biri buydu.

Elinizdeki derleme, maddeci bir feminizm sorunsalı çerçevesindeki tartışmalardan bazı örnekler sunuyor. Bu makalelerde, erkek egemenliğinin tarihsel kökenleri, özgül bir üretim tarzı olarak patriyarka, ev emeği, patriyarka ve kapitalizm ilişkisi ele alınıyor, Marksist bir feminizmin olanakları ve koşullarını da araştırılıyor.


(Tanıtım Bülteninden)

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Mesele'nin Yorumu

Sosyalist feminizmin Türkiye’de ilk akla gelen ismisiniz. Neden sosyalist feminizm?

Belki teori düzleminde… Hareket içinde neyse ki öyle değil… Genel olarak dünyaya bakışım, maddeci bir bakış, yani toplumsal ilişkilerin, yapıların, insanların düşünceleri, kimlikleri üzerinde belirleyici olduğunu düşünüyorum. Kadınların ezilmelerine, emeklerine el konmasına da bu çerçevede bakıyorum. Bunun ötesinde, ayrıca sosyalist feminizm tanımını neden anlamlı buluyorum?

 

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

20.04.2019

Çok değerli bir eser

Kadının, aslında yaşamın her alanında olan ama ele alınmayan emeğini tarihsel süreç içerisinde anlatan yazılardan oluşan, her sayfası bilgi dolu bir kitap. Kitabı hazırlayanlardan biri, Türkiye’deki feminist literatürün en önemli isimlerinden olan Gülnur Acar Savran. Ne güzel ki, bu coğrafyada ‘kadın kimliği’ konusunda nitelikli eserler veren Gülnur Acar Savran, Fatmagül Berktay, Aksu Bora, Duygu Asena, Serpil Çakır gibi çok değerli yazarlar var. Kadınların toplum içerisindeki konumunu anlamak isteyen herkesin okuması gerekli.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.