22,75 TL
Standart Teslimat : 13 Temmuz - 16 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kadeş Galibi Kitap Açıklaması

 


Ancak kardeşim tanrı olunca,ardında meşru biroğul bırakmadığından, bir harem kadınından doğan oğlu Urhi-Teşup`u hükümdar yaptım.Sayfa Sayısı: 287

Baskı Yılı: 2002


Dili: Türkçe
Yayınevi: Arkadaş Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

MÖ 1265 senesinin bahar bayramı kutlamalarındayız. Kadeş Savaşında Ramses’i yenen III. Hattuşili ile güzel ve zeki karısı Kraliçe Puduhepa Hitit ülkesinde dönen entrikalarla baş etmeye çalışıyorlar. Tam bayram arifesinde işlenen bir dizi cinayet, bu kutlamalara gölge düşürecektir. Polisiye gerilime ek olarak mönüde Hititlerin giysileri, saç modelleri, dinsel ve sivil çeşitli törenleri, Hitit usulü aşklar da var..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

23.08.2004

Kadeş Galibi

Kadeş Galibi, Hititler'i ve Kadeş Savaşı sonrası Hattuşa'yı anlatan tarihi bir roman. Bu kitabı sadece Hititlere olan ilgim nedeniyle okumaya başlamıştım ve edebi anlamda hiçbir beklentim yoktu. Kitabın tarihi olmasının yanısıra bir cinayet romanı olması ve bu cinayet kurgusunun tarihsel gerçeklere çok uygun bir şekilde iliştirilmiş olması dikkatimi çekti. Roman çok iddialı olmasa da, dengeli anlatım yapısıyla akıcılık ve sürükleyicilik sağlayarak okuyucunun ilgisini konu üzerinde tutabiliyor. Ayrıca roman okuyucuyu gerçekten de Hattuşa'nın atmosferine götürüyor ve o zamanın karakterleriyle okuyucu kendisini özdeşleştirebiliyor.

Bu romanı okuyanların Hititlerin yaşamı konusunda birçok bilgiye ulaştığını da söyleyebilirim. Kitapta Hitit şehir mimarisi, hukuk düzeni, sosyal yapısı, dinsel görüşleri, devlet yönetimi, gelenek ve görenekleri hakkında birçok ayrıntı yer almakta.

Kitabın yazarı Birgit Brandau'nun bu ilk romanını, özellikle benim gibi Hititlerle ilgilenen tüm edebiyatseverlerin okumasını tavsiye ediyorum.

03.08.2002

Büyük Hitit İmparatorluğu

Anadolu coğrafyasında bundan 3 bin yıl önce yaşayan ve o zamanki dünyanın 2 süper gücünden biri (hatta tek) olan Hititlerin ülkesini anlatan bu kitap bana kalırsa çok iyi bir araştırmanın eseri. Yazar okuru hiç sıkmadan anlatımda bulunmuş. Kitabın kahramanlarını o kadar iyi tahlil etmiş ve anlatmış ki okurken bu kişileri ve hatta anlatılan Hitit ülkesini kafanızda canlandırabiliyorsunuz. Hititler gibi bizim topraklarımızın yetiştirdiği bir imparatorluk için yazılan yazıların çoğunun yabancı kaynaklı olması çok üzüntü verici. Bu konuya yeterince önem vermediğimiz kanaatindeyim.( Sn.Mahfi Eğilmez hariç, Anitta'nın Laneti de çok iyi bir eser) Neden biz de Mısırlıların yaptığı gibi bu imparatorluğu tanıtamıyoruz.
Bana kalırsa bu tür kitapları okuyup bu ve bunun gibi bizim tarihimizi ilgilendiren konularda bilinçlenirsek durumun önemini kavrayabiliriz. Umarım bu kitabı okursunuz.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.