22,05 TL
Standart Teslimat : 22 Ağustos - 25 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İllegal Sevda Kitap Açıklaması

 

Türk Edebiyatı'nda Şair Muhittin Dağhan

 

Bana bugüne kadar şiir kitaplarına önsöz yazmam için yüzlerce talep geldi. Maalesef, bu kardeşlerimizin içinde parmakla sayılabilecek kadar az şair vardı.  Şimdi Muhittin gibi doğuştan şair kardeşlerimize önsöz yazmak ve teşvik etmek benim için çok güzel bir duygu.

 

Serbest şiir, serbest nazım diye bir tarzdır. Bu tarzı Türkiye'de ilk başlatan Fransız edebiyatından şiir çevirileri yapan merhum Orhan Veli'dir. Fakat sonradan ipin ucu kaçtı. Türk şiiri yozlaşmaya başladı ve şiir sanatı maalesef ertelendi ve örselendi. O sıralarda bizler yetiştik. Ben bizzatihi gördüm ki hece vezni Türk milletinin özbeöz kendi malıdır. Asırlarca evvel yazılmış olan Alper Tunga'nın şehit edilmesini anlatan yedi heceli ağıt aşağıda güzel bir örnektir.

 

Alper Tunga öldü mü?

Issız Acun kaldı mı?

Ödlek öcün aldı mı?

Şimdi yürek yırtılır...

 

Zaten bizim güzel Türkçemiz hece vezni için yaratılmış bir dildir.

 

Gelelim Muhittin kardeşimize; Milli duyguları, vatan sevgisini, şehitlik mertebesini mecazi anlamlarla ne kadar derin ifade edebiliyorsa, aynı şekilde beşeri aşkı da ilahi aşka kadar fevkalade bir şekilde şiirize edebilen nadir genç şairlerimizdendir. Kendisine Türk edebiyatı ve Türk şiiri adına çok teşekkür eder, Sâfi Sevgilerimle güzel gözlerinden öper, edebiyat yolunda başarıdan başarıya ulaşmasını dilerim.

-Cemâl Sâfi / 02.01.2017-

(Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.