68,95 TL
Standart Teslimat : 21 Mayıs - 24 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İkinci El Zaman - Kızıl İnsanın Sonu Kitap Açıklaması

 

İsveç Akademisi, Svetlana Aleksiyeviç’e Nobel Ödülü verdiğinde yazarın “yeni bir edebi tür” yarattığını belirtmiş, eserlerini de “duyguların ve ruhun bir tarihi” sözcükleriyle betimlemişti. Aleksiyeviç uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla, kendilerine nadiren konuşma fırsatı verilen, yaşantıları da çoğu zaman ülkenin resmi tarihine karışarak yitip giden sokaktaki insanların hikâyelerini kayıt altına alıyor.

Sovyetler Birliği’nin dağılışı ve yeni bir Rusya’nın ortaya çıkışı üzerine senfonik bir sözlü tarih çalışması olan İkinci El Zaman’da Aleksiyeviç, komünizmin çöküşünün kroniğini çıkartıyor. Rusya’nın sıradan insanları geçirdikleri son otuz yılı anlatarak bizlere Sovyetler Birliği’nin çöküş döneminde ve çöküşün ardından ortaya çıkan yeni Rusya’da yaşamanın nasıl bir tecrübe olduğunu gösteriyorlar. 1991-2012 dönemini kapsayan söyleşiler aracılığıyla, Aleksiyeviç bizleri propagandanın ve uydurma medya anlatımlarının ötesine taşıyor. Bunu yaparak da hem Rusya’nın hem de baskıya, teröre, açlığa, katliamlara dair, fakat aynı zamanda ülkelerinden duydukları gurura, gelecek umutlarına ve herkesin bir ütopya yaratmak için omuz omuza çalışıp mücadele verdiği inancına dair anılarını hâlâ taşıyan Rusların panoramik bir portresini çiziyor. Sonuç olarak da, bir zamanlar dünyanın üçte birini egemenliği altına alacak kadar güçlü bir fikrin ardından o topraklarda yaşamanın ayrıntılı bir dökümü çıkıyor karşımıza.

 

(Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

21.09.2020

svetlana aleksiyeviç

Sovyet Tarihine ışık tutan bir sözlü tarih çalışması

17.07.2019

İnsanın saf öyküsü!

İkinci El Zaman bir edebiyat senfonisi, yazar maestro ustalığıyla orkestradaki tüm çalgıları eşit biçimde kullanarak harika bir eski zaman müziği çıkartmış ortaya. İnsanın saf öyküsü! Svetlana Aleksiyeviç, yaşanan onca şeyin, tarihin tozlu sayfalarına giremeyecek hayat öykülerinin, uçsuz bucaksız çöllerde, steplerde kaybolmasına izin vermemiş titizlikle oya oya işleyip dünya edebiyatına dâhil edip yargılamayı zamana bıraksa da değerlendirmeyi okuyucuya bırakmış; Lenin’in Rusya’sından Putin’in Rusya’sına insana dair gerçek öyküler..

19.02.2019

İkinci El Zaman

Mutlaka okunmalı. Son yıllarda okuduğum en iyi kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.