49,8 TL
Standart Teslimat : 19 Ağustos - 22 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Hırsızlar Sokağı Kitap Açıklaması

 


Tüm bunlar, bana, özgürlük ve daha onurlu bir yaşam hakkı için Tunus'ta, Mısır'da, İspanya'da ve Fransa'da sürmekte olan aynı mücadelenin farklı yüzleri gibi göründü. Dünyada, üzerinde yaşadığımız bu savaş tarlasındaki bir yolculuk aracılığıyla bu mücadeleleri anlatmaya çalıştım, yolculuğun başlıca uğrak yerleri de Tanca, Tunus, Algeciras ve Barselona oldu. Bir macera romanı bu, günümüz dünyasının trajik macerasının romanı. Daha iyi bir gelecek hayali kuran gençlerle, artık hayal bile kurmayanlarla, İslamcılarla, Müslümanlarla, dilencilerle, fahişelerle, hırsızlarla ve çokça kitapla, son tahlilde, ateşle birlikte, karanlıklarla savaşmanın tek yolu olmayı sürdüren kitaplarla yolunuzun kesişeceği bir roman bu.
Mathıas Énard

Hırsızlar Sokağı, yıllarca Ortadoğu'da yaşamış, o coğrafyanın insanını ve kültürünü yakından tanıyan, Arapça ve Farsça bilen dünya vatandaşı Mathias Énard'ın, büyük övgüler alan son romanı. Kaderleri birbirine sıkı sıkıya bağlı iki medeniyete de, Ortadoğu'ya da Avrupa'ya da aynı hoşgörü ve aynı sertlikle yaklaşan ve ortak insanî gerçeği arayan bir aydının elinden çıkan bu roman, coğrafyaya ve zamana dair hiçbir sınır tanımayan açık bir zihnin ve adil bir vicdanın ürünü.Sayfa Sayısı: 312

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

12.02.2021

Ortadoğu’dan kaçış hikayesi

Muazzam güzel bir kitaptı çok etkiledi çok düşündürdü beni şimdi yazarın diğer kitaplarını okumak istiyorum

04.02.2021

Çeviri kaliteli

Güzel bir eser

23.05.2013

İbn Battuta'nın izinde...

Editörün Notu: Eleştiri, kitabın konusuyla ilgili bilgiler içermektedir.

Faslı bir genç olan Lackhtar, evinden baba dayağı ile çıkar, bir sonraki gün eve dönme şansı vardır ama o dönmeyi istemez,
Kendine Şeyh Şemsettin'in yanında bir iş bulur, kitap satar, en yakın arkadaşı Besim ile zaman geçirir, herkes gibidirler, herkes kadar cesur herkes kadar korkak, bir gün kitap dükkanı kundaklanır, Lackhtar kaçar, Besim ve Şeyh Şemsettin şehri terk eder ve sırra kadem basarlar. Lachtar tek başınadır, yanmış kitapçı dükkanına geri dönme şansı vardır ama o dönmez, kendine bir başka bir iş bulur, ama hayali karşı kıyıya, İspanya'ya geçmektir. Ve bir gün bu hayalini gerçekleştirir, Tanca'nın turkuaz mavisi denizini arkasında bırakarak Barcelona'nın Raval semtine yerleşir. Kaldığı sokakta hırsızlar, fahişeler, sucçular vardır ama o Hırsızlar Sokağı'nın okuyan dil bilen bir sakinidir. Suç işlememiştir. Hristiyan memlekette müslüman bir Fas'lı genç nasıl tutunursa hayata Lachtar öyle tutunmak ister, arkasında kalanlardan sıyrılmak ister, gece kabuslarından kurtulmak ister.
İbn Battuta'yı düşünür, geride kalan Meryem'i, Şeyh Şemsettin'i, Besim'i, herkes için üzülür biraz herkes için dertlenir, Judith'e üzülür, Tanca'daki annesini son bir kez görmek ister, doyasıya ağlamak ister, bağışlanmak ister.
İnişli çıkışlı zor bir yolculuktur Lachtar'ın yolculuğu, tıpkı aklından çıkaramadağı seyyah İbn Battuta'nınki gibi...
Nihayetinde bir gün bir şeylere son verme cesaretini kendinde bulur ve...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.