Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Hennoz, öykücülüğümüzün son dönemlerinde kendini gösteren arayışların özgün bir örneği. İlker Karakaş`ın öyküleri ilk bakışta Sait Faik`ten Orhan Kemal`e uzanan çizgi üstünde görünüyor. Onlardan aldığı etkileri seçilmiş bir yaşam biçimi içinde yeniden üreten bu öyküler, aykırı bir tip çevresinde oradan oraya konuyor.

İçki tutkusu, serseri yaşam, kendini sokağa vurmuş genç kimliği, genç yazarların sıklıkla el attığı konular arasında değil. Hennoz`da sanki aynı tip, bütün öykülerin genç kahramanı olarak kendini sert bir rüzgâra bırakmış. Sonunda gene bir yere ait olamama duygusu, hiçlik, kendinden hoşnutsuzluk, çıkmaz sokak gerçeği. Anlatılması kolay olmayan bir genç öykü kişiliği onu iyi tanıyan bir yazarın elinden çıkmış. Hennoz: dipbalığı: öykülerin kahramanı...


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 96

Baskı Yılı: 2007


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 73

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Notos

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Notos Öykü Eleştirdi

TAMAMI aynı öykü kişisinin başından geçen olaylardan oluşan bir kitap izlenimi bırakıyor Hennoz –“başından geçen” olaylar kadar, öykü kişisinin içinden geçenlerden, içinden geçirdiklerinden de oluşuyor öyküler. Fakültedeki derslerle ilgisiz, arkadaşlarından kopmuş, neredeyse içki içmek dışında hiçbir şey yapmayan bir hukuk öğrencisi öykülerin anlatıcı-kişisi. Bazılarının “en verimli çağ” dedikleri yaşlarını heba ediyor. Öte yandan bu heba ediş onun için biraz seçim, biraz da zorunluluk. Dış dünyayla nerelerde hangi konularda çatıştığını pek bilemiyoruz, ama uyuşamadığı kesin. Kendisinden beklenen –belki bir zamanlar kendisinin de beklediği– hayat tarzıyla ipleri çoktan koparmış. Belki de o hayat tarzına girip heba olmamak için, kendi kendisini heba ediyor. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%33,3
%0
%0
%0
%66,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.