Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Hangi Atatürk Kitap Açıklaması


"Mustafa Kemal'in gözünde, eylemin 'meşruluğu' demek, halkça onalanmış olması demektir. Yoksa Kongreleri, Büyük Millet Meclisi'ni anlamak ve açıklamak mümkün olamazdı. Şu sözlerini bir de: '... Bir devreye yetiştik ki, onda her iş meşru olmalıdır. Millet işleri de ancak milli kararlara dayanmakla, milletin genel duygularına tercüman olmakla gerçekleşir.' Siz Osmanlı ülkesinde, 'milli kararlara dayanmak', 'meşruluğu' bunda aramak ne demektir bilirmi misiniz? Padişahı ve Halifeyi silmek, hiçe saymak demektir! Mustafa Kemal, Amasya Tamimi'nden itibaren, Osmanlı meşruluğunu reddetmiş, tarihsel meşruluğu önemsemiştir. Buysa 'ihtilâl'in ta kendisidir."
- Attilâ İlhanSayfa Sayısı: 426

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

 

Puanlamalar
%70
%13,3
%10
%3,3
%3,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

11.11.2020

Ders kitabı okur gibi okunmalı

M.Emin Değer ' in Oltadaki Balık Türkiye kitabı için yapılmış bir yorumdu ders kitabı okur gibi okunmalı.. O kitabı okurken Attila İlhan' ın bu eserinden bir çok alıntı vardı bu nedenle bende bu kitabı da alıp okudum.. Bu kitapta bir ders kitabı okur gibi okunmalı ve hatta tekrar tekrar okunan kitaplardan olmalı. Şiddetle tavsiye edilir.

09.09.2020

En İyisi

Bence şu ana kadar Atatürk’ü anlatan en iyi kitap.Kesinlikle okunmalı.

28.02.2020

Hala güncel

Bu kitabın zamanı yok. 40 yıl öncesinden bahsederken bile bugünü yazdığını düşünebilirsiniz. Güncelliğini ve tadını kaybetmeyen bir kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.