27,2 TL
Standart Teslimat : 27 Mayıs - 30 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Hamlet-Remzi Kitap Açıklaması

 

Hamlet

William Shakespeare

 

ñ  Antonius ve Kleopatra

ñ  Atinalı Timon

ñ  Bir Yaz Gecesi Rüyası

ñ  Coriolanus

ñ  IV Henry

ñ  Fırtına

ñ  Hamlet

ñ  Huysuz Kız

ñ  Julius Caesar

ñ  Kısasa Kısas

ñ  Kış Masalı

ñ  Kral Lear

ñ  Macbeth

ñ  Onikinci Gece

ñ  Othello

ñ  Romeo ve Juliet

ñ  Size Nasıl Geliyorsa

ñ  Soneler

ñ  III Richard

ñ  Venedik Taciri

ñ  Veronalı İki Beyzade

ñ  Windsor’ın Şen Kadınları

ñ  Yanlışlıklar Komedyası

ñ  Yeter ki Sonu İyi Bitsin

ñ  Yok Yere Yaygara

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

19.05.2010

..

Okuduğum en iyi tiyatro oyunuydu. Yazarın büyüklüğü hem bu kadar sade hem de aynı ölçüde derin bir metni yaratabilmesinde bence. Kişiler, olaylar çok net bir şekilde kazındı hafızama, ki genelde zaman alır götürür bir şeyleri aklımızdan okurken beğenmiş olsak bile. Yazarın insan ruhunu çözümleyişine ayrıca hayran kaldım, bazı bölümler ancak Dostoyevski'nin yaratabileceği mükemmellikteydi. Benim gibi geç de kalsanız, mutlaka okuyun.

02.01.2006

Tiyatro Klasiği Hamlet

Türkiye’de bir dönemin Anadolu Liseleri’nde Shakespeare’in orijinal metninden parçalar okumaya zorlanmış ve metni anlamadan önce İngilizce’ye çevirmek gerektiğini farkederek Shakespeare’den soğutulmuş jenerasyonun bir üyesi olarak, Hamlet’i okuduğumda yaşadığım şaşkınlığı kolay ifade edemem. Son derece çarpıcı, sürükleyici, dilimize ve günlük yaşamımıza sızmış pekçok fikri barındıran bu 17. yy eserini bence edebiyata azıcık merakı olan herkesin okuması gerekiyor.  
<br>
Konu (ki bence çok da önemli değil) Danimarka’da geçiyor. Ölen Danimarka Kralı’nın yerine kardeşi Claudius kral oluyor ve Kraliçe Gertrude’la evleniyor. Ölen kralın oğlu Hamlet ise bu iki olayın etkisinden henüz kurtulamamışken bir gece karşısında babası olduğunu iddia eden bir hayalet beliriyor ve kendisini Claudius’un öldürdüğünü, Hamlet’in babasının intikamını alması gerektiğini söylüyor. Kafası karışan ve gördüğü hayalin gerçekten babası olup olmadığından emin olmak isteyen Hamlet oyun içinde oyun denilebilecek bir işe girişiyor.
<br>
Konuyu kısaca yukarıda özetledim, ama konu zaten bence bu eserde ikincil öncelikte kalıyor. Asıl dikkat çeken özellikle Hamlet’in kararsızlığı ve endişeleri, Kral’ın elde ettiklerine rağmen vicdan azabına yenik düşüşü, entrikalar içinde yaşamaya alışmış saraylıların huzursuz yaşamlarını yaltaklanma ve oyun hazırlama istekliliği ile süslemesi oluyor. Yaşama dair kimi zaman yanıtı okura (izleyiciye) bırakılmış sorularla bezeli bu eser, "beyni kaşındırıyor".
<br>
Remzi’den çıkmış ve 2005’te 7. baskısını yapmış olan bu kitabın, meraklı okuru tatmin edici birkaç başka özelliği de var. Shakespeare’in yaşamı, eserleri; Hamlet oyununun geçmişi, sahneleniş tarihçesi; ve eserin çevirisi esnasında gözetilmiş noktalarla zenginleştirilmiş bir kitap bu. Ayrıca hiç tapaj hatası içermiyor olması da gösterilen özenin bir başka ifadesi.
<br>
Doğrusu ben çok beğendim. Bir gün içinde okunup bitirilebilecek nitelikte bir kitap. Rahatlıkla tekrar belirtiyorum: Edebiyata ve / veya tiyatroya biraz merakınız varsa mutlaka okuyun.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.