Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Polonyalı gökbilimci Nicolaus Copernicus'un (Mikolaj Kopernik) De revolutionibus orbium caelestium (Gökcisimlerinin Dönüşleri Üzerine) adlı yapıtının bütünü geniş bir matematik ve astromi bilgisi gerektiriyor. Bu yüzden, Latince bilgisi gerektiriyor. Bu yüzden, Latince yazılan bu kitap, Türkçe gibi, pek çok Batı diline de çevrilmedi. Şimdiye dek yorumcuların aracılığıyla üçüncü elden tanık olunan "güneş merkezli" Copernicus evreni, yapıtın bazı bölümlerinin,Commentariolus (Kısa Açıklama) ve "Birinci Kitap'tan oldukça geniş bir bölümün Türkçeye kazandırılmasıyla gün ışığına çıkıyor.
Metafizikten yola çıkıp rastlantısal olarak çağdaş astronominin temellerini attığı düşünülen Copernicus'un, bu kitaptaki gözlemlerine, geçmişteki gözlemleri nasıl incelediğine ve matematiksel hesaplarına baktığımızda onun açığa çıkardıklarının yerleşik kanılarla sınırlı olmadığını görüyoruz.
Saffet Babür'ün Latinceden çevirdiği Gökcisimlerinin Dönüşleri Üzerine, yapıtın bütününden seçilmiş, her okura ulaşabilecek, Copernicus'u her okuyana tanıtacak ilgi çekici ve temel metinlerden oluşuyor.


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Puanlamalar

%0
%100
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

22.04.2013

Dipnot eksikliği ve özensizlik

Saffet Babür yaptığı çevileri adeta düz metinmişcesine çeviriyor, felsefi ve bilimsel eseler böyle tercüme edilmemeli, dipnotlar ve açıklamalarla zenginleştirilerek desteklenmelidir; geçmişte yaptığı Aristoteles çevirileri de bu şekildeydi, özensiz ve açıklamasız düzyazı/şiir çevirir gibi... Bu söz konusu eserlerin hakkını vererek çevirecek insanların da önünü kapattığı ortada!!!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız