2,5/5 - 2 Kişi Yorum Yap, Kazan!
17,57 TL
24,07 TL %27
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 24 Ağustos - 26 Ağustos
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Ermeniler, Modernite kavramı ile Ortadoğulu bir halk için erken sayılacak bir tarihte tanışmış onu anlamaya, yorumlamaya, özümsemeye çalışmışlardır. Zekiyan, Ermenilerin Modernite serüvenini, felsefi, sanatsal, siyasi ve toplumsal boyutlarıyla ele aldığı çalışmasında, kadim bir halkın, varolabilme yolunda hayati önem taşıyan dönüşebilme mücadelesini de inceliyor.

Çalışmanın ilk bölümünde, son yıllarda düşünsel alanda önemli bir gündem oluşturan modernite-postmodernite tartışmaları ve bu kavramların çeşitli tanımları irdeleniyor. Daha sonra ise modernite kavramının Ermeni kültürüne girişi tarihsel boyutlarıyla incelenerek, Avrupa'da yaşanan Rönesans ve Reform hareketlerinin Ermeni toplumsal, kültürel, siyasi yaşantısına etkileri, Ermeni edebiyatı ve kültüründeki Zartonk (Uyanış) ve Veradzınunt 'un (Yeniden Doğuş) bu hareketlerle benzerlik ve farklılıkları ortaya konuluyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 109

Baskı Yılı: 2002


Dili: Türkçe
Yayınevi: Aras Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

Yazarın önsözde XX. yüzyıl Ermeni ve Türk tarihçilerinin tekyönlülüğünü ve önyargılarını eleştirerek, iki toplumun birbirini anlaması için köklü tabuların yıkılması gerektiğini söyleyerek başladığı bir kitap. Yazar modernitenin çeşitli tezahürlerini ve evrelerini tartıştığı giriş bölümünde Aydınlanma ve sekülerlik gibi kilit kavramları tarihsellikleri içinde ortaya koyup bu kavramlar ışığında Ermeni modernleşmesini ve kimliğini inceliyor. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%50
%0
%0
%0
%50
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

08.06.2005

Modernizme yatkınlık neden?...

Yazar Ermeniler'in modernizme ve yeniliklere yatkın olduğunu farketmiş olup, bunun neden böyle olduğu konusunda ise soru sormuyor. Dolayısıyla cevap da aramıyor. Bu, kitabın gücünü önemli olçüde düşürmektedir. / Dr. Toros Abahuni

;
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız