7,9 TL
Standart Teslimat : 31 Mayıs - 03 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Eğreti Gelinler Kitap Açıklaması

 


Dünyaya sessizce gelmişti eğreti gelinler ve yine öyle gideceklerdi. Mezar ziyaretlerinden biri Kostak Emine'yi ele verdi; yazarıyla karşılaştırdı. Denizli'den (Göller Şehrinden) başka hiçbir yerde yaşanmamış olan "eğreti gelin geleneği"ni el altından yürüten zengin aileler, ergen oğullarını kadm bedeniyle tanıştırıp evliliğe hazırlarken, kendi evlerinde özel döşeli bir oda açıyorlar. Sevişgen bedenlerini karın tokluğuna mektepli delikanlılarına sunan bu kadınlar, eğreti gelinlikleri süresince yol yordam öğrenip bilgileniyor, insanca bir hayatı rüyada yaşıyorlar. Kozalarını delip kelebek olmak isterlerse, kızgın buhara sokulup canlanmaları önleniyor; Eline bohçasıyla yüreği tutuşturulan eğreti geline, "Bu evde işin bitti" deniliyor. İşinin ehli, kendince ilkeli ve ahlaklı olan eğreti gelinler, bir başka evin delikanlısına tavsiye ediliyor. Evsiz barksız kaldığında, bir zamanlar gelinlik yaptığı tutkulu erkekleri bazen onları korumaları altına alsa da yasakları, geçmişi keskin ve kırrıcı, aşkları büyülü ve kalıcı...

1930'lu yılların eğreti gelini, bir Atıf Yılmaz filmine de konu oldu.Sayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2005


Dili: Türkçe
Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

28.06.2005

Hayal kırıklığı

Kitabın konusu ilgimi çekince kitabı sipariş ettim. Elime aldığımda ise büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Anlatım tarzı çok kötü. Yazarın okuyucuyu götürmek istediği nokta belirsiz. İlk sayfalardan sonra yazar neden ve kimden bahsediyor, kim kimdir anlamak güç. Konu iyi fakat anlatım çok kötü.

27.12.2004

Tanıtım yazısına aldanmayın... Paranıza yazık..

Tanıtım yazısına aldanıp aldığım bir kitap, sakın siz aldanmayın. Doğru düzgün yazılsa şahane bir kitap çıkabilecek bir konu ve bu konuyu bir kaç sayfada tüketen bir kitap. Eğreti gelin tanımının ne olduğunu öğrendikten sonra ne yazmaya çalışıldığı, daha doğrusu yazmaya çalışılıp çalışılmadığı belli olmayan bir kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.