Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Diyalektiğin Dansı - Marx'ın Yönteminde Adımlar

Diyalektiğin Dansı - Marx'ın Yönteminde Adımlar

Diyalektiğin Dansı - Marx'ın Yönteminde Adımlar

10/10 - 9 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Yordam Kitap , Kuram / Felsefe Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Kapitalizm üzerine fikir yürüten çoğu düşünürün görüntülere takılıp kalmasına karşılık Marx'ın tüm üstü örtük ilişkileri kavramasını sağlayan şey, onun diyalektik yöntemidir. Bertell Ollman bu kitapta Marksizmde vazgeçilmez bir rol üstlenen diyalektiğin Marx'ın kendi eserlerinde nasıl çalıştırıldığını ve bugün dünyayı anlamak ve değiştirmek için bizim diyalektiğin ışığında inceliyor. Kısacası Ollman'ın yaptığı şey Marx'ın düşünsel dünyasının Marksist analizidir. Marx kapitalizmi anlamak. Ollman da Marx'ı anlamak için diyalektiğin dansındaki adımları takip eder.

Marx'ın kendi yönteminin incelikleri üzerine herhangi bir çalışma ortaya koymamış olması onu tartışanlar veya takip edenler arasında metinlerinin ve fikirlerinin nasıl yorumlanması gerektiği konusunda ateşli tartışmalara ve ihtilaflara yol açmıştır. Ollman bu kitabıyla Marx'ın belirli bir kavramı, belirli bir argümanı nasıl bir düşünsel sürecin sonucunda ürettiğini göstererek bu ihtilafların pek çoğuna noktayı koymuş oluyor.

2003 yılında yayınlanan Diyalektiğin Dansı, yazarın kendisinin de ifade ettiği gibi Ollman'ın en olgun ve yetkin eseridir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 196

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yordam Kitap

İlk Baskı Yılı : 2006

Sayfa Sayısı : 256

Dil : Türkçe

ISBN: 9789944568876

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Haluk Yurtsever

“Diyalektiğin Dansı” yazarı Bertell Ollman Amerika’da az rastlanan ilginç bir aydın. Diyalektik yöntem ve sosyalist teori üzerine New York Üniversitesi’nde dersler veriyor.

Yabancılaşma: Marx'ın Kapitalist Toplumdaki İnsan Anlayışı (1978), Toplumsal ve Cinsel Devrim (1978), Diyalektik Soruşturmalar (1993), Pazar Sosyalizmi: Sosyalistler Arasındaki Tartışmalar (1998) isimli kitapların yazarı ve dünyanın ilk Marksist masaüstü oyunu olan Sınıf Mücadelesi’nin yaratıcısı.
Yordam Kitap tarafından yayımlanan Diyalektiğin Dansı/Marx’ın Yönteminde Adımlar,  ABD’de 2003’de yayımlanan önemli kitaplarından biri..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Mesele'nin Yorumu

Sınıflı toplumların, kapitalizmin, toplumsal ilişkilerin doğasını anlamak için Marksist yöntemin kullanım kılavuzudur Bertell Ollman’ın Diyalektiğin Dansı kitabı. Diyalektik, şematik biçimde sunulan ‘tez-antitez-sentez’ süreçlerinden oluşan kendinden menkul donuk bir üçlemeden ibaret değildir. Toplumu ve toplumsal gelişmeyi anlamaya, açıklamaya çalışan diğer yaklaşımlardan farklı olarak diyalektik, her şeyin sürekli değişim ve hareket halinde olduğu, başka toplumsal olgularla karşılıklı olarak ilişki içinde olduğu öncülüyle başlar. Ollman’a göre, diyalektiğin iki ana özelliği vardır. Birincisi, diyalektik içsel ilişkiler felsefesidir. İkinci olarak, diyalektik bir soyutlama yöntemidir. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (2)

Ollman´ı Anlamak

Diyalektiği Hegel keşfetmemiştir, bu bir; Marx Hegel´in diyalektiğini mükemmelleştirmemiştir, sadece onu kendi yöntemine uygulamak için değiştirmiştir, bu iki; Ollman bu çalışmasında diyalektiğin nasıl kullanılması gerektiğini, asla taşlaşmadığını, her olayda kullanılabileceğini anlatmamaktadır, anlattığı şey, Marx´ın diyalektiği nasıl kullandığıdır, bu üç; doğrudur, Ollman çok güzel ve eğlenceli bir dil kullanmaktadır ancak, diyalektiği kullanmayanları iflas etmekle suçlamadığı da o kadar doğrudur, bu dört; Ollman, diyalektiğin her zaman en etkili ve en mükemmel anahtar olduğunu savunmamaktadır, aksine, diyalektiğin öyle her yerde olur olmaz kullanılamayacağını söylemektedir, bu beş; Ollman´ı eksiksiz bir şekilde anlamak için onu kendi dilinde okumak gerekiyor galiba, bu da altı.

..

Hegel´in keşfettiği,Marx´ın mükemmelleştirdiği diyalektiğin nasıl kullanılması gerektiğini,asla taşlaşmadığını ve her olayda kullanılabilineceğini,çok güzel ve eğlenceli bir dille anlatıyor yazar.Diyalektiğin iflas ettiği düşünülen noktalarda aslında diyalektiği kullanmayı beceremeyen kişinin iflas ettiğini çünkü doğru kullanımla diyalektiğin her zaman en etkili ve mükemmel anahtar olduğunu ispatlıyor Ollman.