Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Bir Maskenin İtirafları Kitap Açıklaması

 


Yukio Mişima, yalnızca Japon edebiyatının değil, dünya edebiyatının da en önemli, üzerinde en çok tartışılmış yazarlarından biri. Her yapıtıyla Japon ruhunu, bir yandan ürkütücü acımasızlığı, öte yandan sonsuz kırılganlığıyla dile getirmiş, müthiş gözlem gücüyle, derin, evrensel bir eser yaratmıştır. Bir Maskenin İtirafları, bu "uçurum yazar"ın en ünlü romanlarından, otobiyografik özellikler taşıyan bir kült metin. Mişima, bir ergenin kendi bedeni üzerinden giriştiği yaşam ve ölümle hesaplaşma sürecini, insan zihninin en uçlardaki serüvenlerinden birine dönüştürüyor. Ölüm, kan ve intihar saplantısı, modern yaşamın reddi, eşcinsellik gibi temalar üzerinde yoğunlaşıyor, her satırıyla ürpertici bir yolculuğa çıkarıyor okurunuSayfa Sayısı: 200

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Bir ‘uçurum yazarı’nın itirafları...
Aysel Sağır

Derinlemesine bir analiz yapıyor Bir Maskenin İtirafları. Ölüm, yaşam, cinsel kimlik, modern yaşamla, zamanla hesaplaşma etrafında dönüyor. Biraz daha sadeleştirirsek, yaşamın kendisiyle insan gerçeğini karşı karşıya getiriyor. Tabii en önemlisi de, insan zihninin gidebileceği en uç noktalara kadar rahatsız edici bir yolculuk yaptırıyor okuyucusuna.

Yukio Mişimab, evrensel zemin üzerinde şekillendirdiği Bir Maskenin İtirafları’nda, Japon edebiyatının yanısıra, Japon insanının ruhuyla ilgili de bir fikir veriyor. Zira otobiyografik bir anlatıma da sahip olan kitap, her ne kadar yazarın yaşamından büyük izler taşısa da, Japon kültürü ve sosyal yapısının içinden sesleniyor.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Şahane Bir Kitap
Oylum Yılmaz

Yukio Mişima, çağdaş Japon ve dünya edebiyatının kült ismi. Modern romanın dikkat çeken isimlerinden biri olması dolayısıyla,  modernizmle biçimde başıhoş, içerikle ise kavgalı yazarı... Üstelik yaşamı ve yapıtlarıyla olduğu kadar trajik ölümüyle de dikkat çekici, esinlerle dolu... Marguerite Yourcenar ve Henry Miller’in kitaplarına konu olacak bir intiharla yaşamına son veren Mişima’nın otobiyografik öğeler içeren “Bir Maskenin İtirafları” adlı romanı öncelikle yazarın ayrıksı yaşamını bir nebze de olsa aydınlatması bakımından okuru kendine çekiyor; romanın temelinde yatan kışkırtıcı modernizm eleştirisi ise eserin yazarına getirdiği büyük ünün bir sağlaması gibi...

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

13.12.2020

Çevirmen

Zeyyat Selimoğlu son derece özenli bir çevirmen, bu kitabı da bu yüzden alacağım.

25.03.2019

İntihar Olgusu ve Bir Bunalım

Yazarların kurgusal metinlerini okumadan önce onların yazmış olduğu ve içerisinde otobiyografik izler taşıyan metinler okumak hoşunuza gidiyorsa Yukio Mişima’ya bu eseriyle başlamalısınız.•Yaşamına ‘intihar’ ile son veren sanatçılardan. Eserlerinde bu temayı zaten fazlasıyla tadıyorsunuz. Saplantılı bir intihar olgusu.•Doğumundan 20’li yaşlarına kadar olan dönemi okuyacaksınız. Bence onun burada yapmış olduğu en kutsal şey ‘her ne düşünüyorsa ve kendini her ne hissediyorsa hissetsin’ bir hesaplaşma yaklaşımıyla bunları tüm netliğiyle dile getirmesidir.•Özellikle genç bir adamın kimlik ve cinsel bunalımını okuyacağınız satırlar sizleri fazlasıyla etkileyecektir. •Üniversite dönemleri 2. Dünya Savaşı yıllarına denk geldiği için de fazlasıyla ‘Ölüm, Kan’ temalı satırlara da şahit olacaksınız.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.