22,0 TL
Standart Teslimat : 02 Temmuz - 05 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bir Balayı Yolculuğu Kitap Açıklaması

 

Emilia Pardo Bazán çok cesur ve kültürlü bir kadındı. Devrin kurallarını yıkan kişiliğiyle edebiyat çevrelerinde eserlerinden daha çok özel hayatı ile mercek altına alınmış ve insafsız eleştirilere maruz kalmıştı. Sahip olduğu soylu unvanlarını ve gelirini, kadınların eğitimi ve sosyal hayata girebilmesi için kullandı.
BİR BALAYI YOLCULUĞU İspanya’nın ilk natüralist roman örneklerindendir. Gerçek hayattan çıkan gözlem ve analizlerin roman kurgusu için ne kadar önemli olduğunu yazar bizlere bu romanında ustaca gösterir.


Doktorunun tavsiyesi ile Vichy şehrinin şifalı sularında tedavi olmak için gerçekten de İspanya, Fransa treniyle bu seyahati yapar. Önce günlük olarak tutup yayımlama kararı alsa da seyahate çıkınca bu fikrinden vazgeçerek yeni çıkan natüralist akım tekniklerini kendine uyarlayıp tren yolculuğu sırasında yaşadıklarını bir balayı yolculuğuna dönüştürüp kurgu olarak sunmaya karar verir. Bu yüzden roman eleştirdiği Fransız natüralist romanlardan farklı, daha samimi bulduğu İspanyol edebiyat tarihine uygun, kendi yarattığı yeni bir edebi akım olur. Bazán, İngiliz ve Fransız yazarlarını, yazarlığı sadece bir meslek olarak gördüklerini söyleyerek de eleştirmiş bir
yazardır. Türkçeye ana dilinden ilk kez çevrilen bu klasik romanın kültür hayatımıza katkı sunması dileğiyle…

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.