95,2 TL
Standart Teslimat : 25 Mart - 28 Mart
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Balkan Savaşlarında Trakya ve 1912 Edeköy Katliamı Kitap Açıklaması

 

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

 

 

Tarihin en ağır yenilgilerinden biri Birinci Balkan Savaşı, bu savaşın en dramatik sahnesi de Trakya cephesidir.

Bu kitabın konusu, Birinci Balkan Savaşı'nda yaşanan bozgun, buna bağlı olarak savunmasız kalan Trakya halkının başına gelenler ve özel olarak Edeköy nahiyesinde yaşanan büyük katliamdır.

Edeköy Katliamı 1912 yılının Kasım ayında gerçekleşmiştir. Olaylar sırasında nahiye yağmalanmış, yerli halk ve o sırada Edeköy'e sığınmış bulunan Batı Trakyalı Müslümanlardan binlerce kişi işkencelerle öldürülmüştür. Katliamı yapanlar çevredeki Rumlardan oluşan çetelerdir. Katliamın sorumlusu Rumların birçoğu Edeköylüleri yakından tanıyan, yıllarca onlarla birlikte çalışmış, onların ekmeğini yemiş kişilerdir.

Çeteler savaş öncesi yıllarda konsolosluk aracılığıyla Yunan devleti tarafından silahlandırılmış ve yönlendirilmiş, savaş sırasında da Bulgar ordusunun himayesinde hareket etmiştir.

Osmanlı arşiv belgeleri, birçoğu savaş sırasında kaleme alman eserler ve katliamı yaşayanların yakınlarıyla yapılan görüşmelerden oluşan bu kitap, Edeköy Katliamı üzerine hazırlanmış ilk geniş çaplı araştırmadır.

 

Kitap, döneme ait görsellerin yoğun kullanımı ve Balkan Savaşlarında Trakya'da yaşanan insanlık dramı üzerine odaklanması dolayısıyla da özgün bir çalışmadır.

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.01.2022

Edeköy

Osmanlı arşiv belgeleri, birçoğu savaş sırasında kaleme Alman eserler ve katliamı yaşayanların yakınlarıyla yapılan görüşmelerden oluşan kitap Edeköy Katliamı üzerine hazırlanmış ilk geniş çaplı araştırmadır. Okudukça inanamıyor ve gözleriniz fal taşı gibi açılıyor.

04.12.2020

Müthiş değerde bir referans, zenginleştirici bir okuma

Araştırıp sahip çıkmadığımızda rüzgarla yitecek tarihimize pek değerli katkısı için bu coğrafyanın bir ferdi olarak sonsuz teşekkürler

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.