24,05 TL
Standart Teslimat : 04 Temmuz - 07 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Ayrıkotu Kitap Açıklaması

 


Hava gitgide ağırlaşıyor. Her adım ve adımda. Omuzlarım, boynum ve sırtım. Ağır. İlerledikçe ağaçlar sıklaştı. Dağ yamacından vadiye eğiliyorum. Hiç rüzgâr yok. Biraz daha ilerlediğimde sise gömülüyor ayaklarım. Sonradan fark ediyorum, ağzına, dişlerinin arasına sıkıştırdığı dev kaya, vadinin yutkunmasına engel oluyor. Rüzgârdan gizlediği vadiyi beyaz duvakla süslüyor.

Genç öykücü Deniz Tarsus'tan ezber bozan öyküler. Ayrıkotu, hayali bir coğrafyanın insanlarını, yaban hayvanlarını, tek bir canlı gibi hareket eden doğanın gerçeğini anlatıyor öykülerinde. Şiddeti, yoksulluğu, gerçeküstüne sırt çevirmeden ele alıyor. İnsana, insanın içinde yaşadığı çevreden, kendi doğasından sesleniyor; ama gözü olabildiğince farklı şeyler görüyor. Deniz Tarsus'un yarattığı öykü atmosferi, coğrafyayı dönüştürme gücü, dil içerisinde kendine açtığı/açacağı alan, dikkate değer.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 144

Baskı Yılı: 2013


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 102

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Başkası gibi değil, kendin gibi yazmak, kendi sesini keşfetmek bir yazarın içine düştüğü en kanlı mücadele. Varması zor, her kitapta taze bir damar bularak kendini tekrar etmeden kalması daha da zor bir yer. Tarsus öyle bir yerin varlığından haberdar, bu bile tek başına mühim iş..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

06.09.2020

Yaşamak insan kalabildiğince

Tarsus ile tanışalı beş yıl olmuş. Hikayeleri birebir gözlemlenebilen bir atmosfer yaşatıyor okurken, anda ve kahramanla birlikte, sinema filmi izler gibi. Birkaç sayfa sonra gezgin kahraman girdiği meskenlerin gizine yaklaştırıyor okuyucusunu, insana dair ne varsa dökülüyor ortaya, duygular zaaflar, şiddet, tutkular, merhamet, peşinden yeniden düşüyoruz yollara. Ayrıkotu öykü yazımında epeydir rastlamadığım yeni bir soluk, anlatımda taze bir nefes gibiydi. İkinci kitabı da aynı performansta. Tarsus’un kalemine sağlık.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.