82,5 TL
Standart Teslimat : 07 Temmuz - 10 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Atlama Taşları Kitap Açıklaması

 

Muharrem Karslı, Türkiye’de menkul kıymet borsacılığının güçlü bir büyüme dönemine adım atmasını sağlayan ivmenin öncülüğünü yaptı.
                                                                                          
İstanbul’da ilk borsa, modern borsacılığın ilk örnekleri olan Londra Borsası (1801) ve New York Borsası’nın (1817) faaliyete başladığı 19. yüzyılda, Abidin Paşa tarafından 1866’da kuruldu ve 1873’te “Dersaadet Tahvilat Borsası” adını aldı. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e devrolan bu kurum faaliyetini cılız bir biçimde uzun yıllar sürdürdü.
                                                                                          
Muharrem Karslı, finans sektörüne, İş Bankası’nda müfettiş yardımcısı olarak adım attı. 1970’li yıllarda yurt dışındaki bankalarda yaptığı araştırmalarda tanıştığı ATM cihazlarını ve kredi kartlarını Türkiye’ye getiren Karslı, menkul kıymet borsacılığına yeni bir soluk getiren İş Bankası Menkul Kıymetler Merkezi’nin kuruluşunda da görev aldı.
                                                                                          
1985 yılında, dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından borsayı kurmakla görevlendirilen Karslı, aynı yıl İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı (İMKB) kurarak Türkiye’de modern borsacılığı başlattı.
                                                                                         
Beş yıl yönettiği İMKB’den ayrılan Karslı, kendi borsa şirketi Altın Menkul Değerler AŞ’yi kurdu. Şirketini 2001 yılında satan Karslı, ertesi yıl düzenlenen genel seçimlerde, kurucuları arasında yer aldığı AK Parti’den milletvekili seçildi. Karslı, dönem sonu olan 2007’de Meclis’ten ayrıldıktan sonra 2010 yılında Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi ve bu görevi de 8,5 yıl yürüttü.
                                                                                         
İMKB Kurucu Başkanı Muharrem Karslı kitabında, Türkiye’nin çağdaş menkul kıymetler borsasının güçlü temelinin inşa edilmesine yaptığı öncülüğü, ülke ekonomisi için yürüttüğü çalışmaları ve gezilerini bütün renkleriyle anlatıyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.