0/5 - 0 Kişi Yorum Yap, Kazan!
18,25 TL
25,0 TL %27
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 21 - 23 Eylül
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Edebiyat tarihimizde, ilk gerçekçi romanımız olarak kabul edilmesiyle bir kilometre taşı teşkil eden bu eseri Recaizade Mahmut Ekrem, 1889’da yazmış; 1896’da ise “Servetifünun” dergisinde tefrika ettirmiştir.

 

Yazar, roman kahramanı Bihruz Bey’in şahsında Batılılaşmanın özünü bırakıp yalnızca kabuğunu taklit eden kimseleri alaylı bir dille anlatır. Kahramanın alafranga görünme sevdası içinde düştüğü durumlar bir aşk hikâyesiyle beraber verilirken okuyucuyu sıkça gülümsetse de dönemin hazin durumunu da gözler önüne serer nitekim Recaizade Mahmut Ekrem de kendi romanı için şunları söylemiştir:

 

 

İnsanlıkla ilgili olarak her gün etrafımızda geçen ibret verici olaylara ve ortaya çıkan durumlara şiir ve felsefe açısından bakılırsa hepsi de az çok hazin görünür. Bunlardan birtakımının gözyaşıyla, diğer bir kısmının da şaşkınlık ve gülümsemeyle karşılanmasındaki fark, olayların asıl mahiyetindeki fecaatten değil, tarafımızdan değerlendirilmeleri bakımındandır.

 

 

Konusu gerçek hayattan veya gerçeklere mümkün mertebe uygun olarak hayalden alınarak yazılan hikâye ve romanlar ise insanlarla ilgili olayları ve durumları sadakatle aksettiren birer ibret aynasıdır.

 

 

Bu düşünceye göre, “Muhsin Bey” hikâyesi, okuyanlar tarafından ağlanacak şeylerden görülmüş olduğu hâlde, bu “Araba Sevdası” bilakis gülünecek hâllerden sayılsa gerektir. Fakat dikkat edilirse bu ötekinden elbette daha ziyade hazin ve elbette daha çok elem vericidir.

 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

26.07.2018

Taklitçilik

Kişisel gelişimi özde değil sadece yüzeyde yapan bir insan karakteri eşliğinde 1850 yıllarından sonrası İstanbul'unda harika bir gezinti. Bilgi, yetenek ve çabanın olmadığı sadece dış görünüş ile günün kurtarıldığı bir atmosferde geçen olaylar bir ders niteliği taşıyor. Sayfalar arasında cevaplar verilerek ilerliyor hikaye. Son derece akıcı oldukça anlaşılır bir eser. İlk bakışta komedi gibi görünmekle beraber biraz daha incelendiğinde keder olduğu daha isabetli oluyor. Bu eser beraberinde aradan geçen onca zamana rağmen günümüzde kitaba isim olan Araba Sevdası nın hala var olduğu hatta Cep Telefonu sevdasının eklendiği yetmediği gibi bu araçlar peşinde olan karakterlerin bilgi ve yeteneğe önem vermeyip sadece tüketerek sadece taklit ederek günü kurtardığına tanık oluyoruz. Yüz yıldan daha uzun bir süre önce yazılan edebiyatımızın ilk örneklerinden olan bu eser tereddütlerimi ortadan kaldırarak beklentilerimi tamamen karşıladı. Bir tiyatro eseri tadında harika bir anlatım. (  Günay UYAR )

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız