Mustafa Kemal’le yeniden tanışın!

“35 senelik gazetecilik kariyerimi ortaya koyarak iddia ediyorum ki Mustafa Kemal’i hiç böyle okumadınız.” Gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil, ekim ayında çıkacak yeni kitabı “Mustafa Kemal”i işte bu sözlerle özetliyor ve ekliyor: “Bu proje, boynumuzun borcudur.”

Kırmızı Kedi Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini alacak olan “Mustafa Kemal”, yaklaşık 10 senelik özverili bir çalışmanın ürünü. Özdil hem gazeteci hem yazar kimliğini kullanarak 2008 yılında başladığı çalışmalarını durmaksızın sürdürerek nihayetinde bu kitaba imza attı. Mustafa Kemal Atatürk’e dair bilinen, bilinmeyen ne varsa, en ufak ayrıntıları ve yazarın usta anlatım tarzıyla kitaptaki yerini aldı. Özdil’in titizlikle üzerinde çalıştığı bu araştırma, şimdiye dek Atatürk’e dair yazılmış en kapsamlı kitaplardan biri olmaya aday.

Kapsamlı bir proje

“Mustafa Kemal”i sıradan bir araştırma kitabı olarak değerlendirmek haksızlık olur. Nitekim bu kitap aslında kapsamlı bir projenin çıkış noktası. İşin özündeyse Türkiye tarihinin tartışmasız en önemli lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü sonraki nesillere aktarma arzusu yatıyor. Özdil’in temennisi “Bu toprakları vatan olarak benimsemiş her yurtsever ailenin kütüphanesine, okuma yazmayı söken her öğrencinin çantasına, umudumuz olarak dünyaya gelen her bebeğin kundağına Mustafa Kemal’in kitabını bırakma” yönünde.

Bu kapsamda kitabın yetişkinler, ilköğretim öğrencileri ve anaokulu çağındaki çocuklar için farklı versiyonları olacak. Böylece üç yaşından itibaren çocuklar Mustafa Kemal Atatürk’le tanışma, onu etraflıca tanıma şansı yakalayacaklar.

Kitap, 8-12 yaş aralığındaki öğrencilerle onların okuma ve anlama becerilerine uygun, farklı bir baskıyla buluşacak. Anaokulu çağındaki çocuklar içinse pedagoji uzmanları tarafından incelikle denetlenmiş, renkli ve çizgi karakterlerden oluşan 10 kitaplık bir set tasarlandı. “Mustafa Kemal”in yetişkin versiyonu için heyecan başladı. Kitap, ekim itibariyle piyasada olacak. Ön satışlar için İdefix’i takipte kalırsanız, “Mustafa Kemal”i herkesten önce satın alabilme ve okuma şansı yakalayabilirsiniz. İlköğretim ve anaokulu versiyonlarının ise yılbaşına dek tamamlanması bekleniyor.

“Mustafa Kemal”in farklı versiyonları bunlarla sınırlı değil. Piyasaya yalnızca 1881 adet çıkarılacak özel bir baskı da hazırlanıyor. Koleksiyon değeri taşıyan bu özel baskıya sahip olmak istiyorsanız, elinizi hızlı tutmanız gerekecek.

Tüm bu hummalı çalışmaların arkasında ise 2015 yılında çıkan “Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda” isimli kitabından bu yana Özdil’in yanında olan Kırmızı Kedi Yayınevi var. Yayınevi 1.5 milyonluk, rekor bir ilk baskıya hazırlanıyor. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, İdefix üzerinden sipariş ederek bu çok özel kitabın ilk baskısını yakalayabilir, arşivinize ekleyebilirsiniz.

Belgesel olacak

Kitapseverler kitabın raflardaki yerini almasını heyecanla bekleyedursun, “Mustafa Kemal”in belgesel yolculuğu başladı bile. 2019’da seyircilerle buluşacak belgesel kapsamında 100 yurtsever Özdil’in kitabını seslendirecek. İki bin fotoğraf ve görüntü seslendirmelere eşlik edecek. Kitabı görsel olarak da arşivine eklemek isteyenler için özel DVD’ler hazırlanacak.

Anlayacağınız Yılmaz Özdil’in “Mustafa Kemal” isimli araştırması en ince ayrıntısına dek düşünülmüş bir projeyle okurlarla buluşmaya hazırlanıyor. Binlerce kitabın ilk kez satışa sunulduğu bir platform olarak İdefix de bu projenin bir ucundan tutmaktan geri durmuyor. İdefix’i takipte kalarak en hızlı ve en avantajlı şekilde Yılmaz Özdil’in yeni kitabı “Mustafa Kemal”e ulaşabilirsiniz.

Yılmaz Özdil kimdir?

1965 yılında İzmir’de doğan Yılmaz Özdil, Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik bölümü mezunu. Mesleğe İzmir’in ve Ege’nin yerel gazetesi olan Yeni Asır’da muhabir olarak başladı. Ardından aralarında Milliyet, Sabah, Star, Hürriyet’in de bulunduğu pek çok gazetede yazı işleri müdürü ve köşe yazarı olarak görev aldı. Özdil 2014 yılından bu yana köşe yazılarını Sözcü gazetesinde kaleme alıyor.

İlk kitabı “İsim, Şehir, Hayvan” 2011 yılında Doğan Kitap etiketiyle çıktı.

Bugün yayınlanmış sekiz kitabı bulunan gazeteci ve yazar Özdil’in dokuzuncu kitabı “Mustafa Kemal” ekim ayında okurlarla buluşacak.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.