Nimet Erenler Gülkökü

Nimet Erenler Gülkökü

Nimet Erenler Gülkökü Kimdir?

Sosyolog, Araştırmacı Yazar, Zen Eğitmeni ve Aile Danışmanı Nimet Erenler Gülkökü, batı bilimiyle mistik felsefeyi harmanlayan bir yazardır. Doğu kökenli bir ailede büyüyen yazar, o yıllarda üniversiteyi kazandığı halde kız çocuğu olması nedeniyle ailesi tarafından üniversiteye gönderilmemiş ve bu hayali bir ukde olarak içinde kalmıştır. Ancak bu hayalinden hiç vazgeçmeyen yazar, dört kitabını yayınladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü kazanmış ve 2018 yılında Yüksek Onur derecesiyle mezun olmuştur. Yine İstanbul Üniversitesi bünyesinde (SEM) Aile Danışmanlığı Eğitimi ve 2014 yılında ise; “Kişilik Psikolojisi Eğitimi” AAHEA kurumundan almıştır. 2002 yılında “Bir Zen Ustası”yla karşılaşması sonucu ise Uzak Doğu mistik felsefesiyle tanışan yazar, ilk eğitimini daha küçük yaşlardayken Şaman geleneklere sahip babaannesinden aldığını belirtiyor. Yaşamı hep sorgulayan ve onu bir okul olarak gören Gülkökü, bir Zen Eğitmeni olarak 12 yıldır yaptığı face-to-face çalışmalarla hem kendini bilme yolunda öğrendiklerini aktarıyor hem de öğretirken öğrenmeye devam ediyor.

Yazar, Kur’an-ı Kerim’in Apocrypha’sı ve İnsanlığın Apocrypha’sı adlı kitapları ile dinler tarihine; Bilinçteki Sıçramalar ile rüyalar ve bilinç üzerine, Küllerinden Doğmak -Arayış ve Uyanış ile iç dünyamıza doğru bir yolculuğa çıkarıyor. “Kadın ilk eğitmendir” diyen Gülkökü,  beşinci kitabı GAYANNA’yı kadın bilinci üzerine yazmıştır. Ayrıca kitapları yurtdışındaki okuyucular için İngilizceye çevrilmiştir. Sosyoloji, felsefe, arkaik dönem tarihi, güzel sanatlar, edebiyat, felsefe, psikoloji, medeniyetler, sanat tarihi, sembolizm ve teoloji gibi insana dokunan pek çok alanda araştırmalarına devam eden Nimet Erenler Gülkökü’nün makaleleri iki yıl boyunca İndigo dergisinde yayınlanmıştır. Aralık 2018 tarihinden itibaren Pozitif Dergisi’nde yazmaktadır.'

 

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
4 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.