Nevzat Erkmen

Nevzat Erkmen

Nevzat Erkmen Kimdir?

1931'de İzmir'de doğdu. İzmir Karataş Ortaokulu, İnönü (şimdiki Namık Kemal) Lisesi ve İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi'nden mezun olduktan sonra, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bursunu kazanarak, New York Üniversitesi'nde Pedagoji dalında yüksek lisans ve doktora çalışmaları yaptı. Çeşitli şirketlerde müdürlük ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.
1980'de Cumhuriyet gazetesinde Zekâ Oyunları köşesini yönetmeye başladı, World Puzzle Federation'ın (Dünya Zekâ Oyunları Federasyonu) kurucu üyesi ve Türkiye Temsilcisi oldu. 1992-2005 arasında Türk Beyin Takımı'nın kaptanlığını yaptı, 2005'te takımın Onursal Kaptanı oldu. 1995'te Türkiye Zekâ Oyunları Kulübü'nü kurdu ve Beyin Olimpiyatları'nda Türkiye'ye Dünya Üçüncülüğü kazandırdı.

Nevzat Erkmen, 1983'te psikanaliz, erotoloji, anlambilim, Geştalt Yaklaşımı, eski Meksika şamanlarının sonuncusu Don Juan'ın öğretileri, zen, yoga ve taoculuk birikimlerini paylaşmak amacıyla Söz Yayın Oyunajans'ı (www.sozyayin.com) kurdu. Öykülerini topladığı Apartman Aşkları'nı ve başta Carlos Castaneda'dan yaptıkları olmak üzere pek çok çevirisini bu yayınevinden çıkardı. Türk Dilinin Uyak (Kafiye) Sözlüğü'nü hazırladı, Jack Kerouac'ın Dharma Bums'ını Zen Kaçıkları adıyla Türkçeleştirdi, Şeyh Nefzavi'nin Itırlı Bahçe'sini çevirdi.
James Joyce'tan yaptığı Ulysses (YKY, 1996) çevirisiyle aynı yıl The International James Joyce Foundation üyeliğine kabul edilen Erkmen, İrlanda Cumhurbaşkanı tarafından bir mektupla taltif edildi, Türkiye Yayıncılar Birliği'nin Yılın Çevirmeni ödülünü ve Nokta dergisinin Doruktakiler 1996 Çeviri Ödülü'nü kazandı, 1998'de James Joyce Centre tarafından Dublin'de düzenlenen Bloomsday etkinliklerine katıldı.


Nevzat Erkmen'in önerdiği kitaplarla ilgili yorumu:

'Okurlar için' seçeceğim on kitaptan söz etmemi istiyorsunuz. Bu çok kolay: Zira 25 yıl boyunca Kitap Fuarlarının kataloglarında, kurmuş olduğum Söz Yayın'a ilişkin ilk cümlem şu olmuştur:

'1982'den bugüne Söz Yayın, benim yaşam sevincimi ve yürekten benimsemiş olduğum öğretileri paylaşmanın bir aracı olagelmiştir.'

Ben bu öğretilere 'Tinsel-Tensel Yolculuk' diyorum; yaptığım iş de, benim kendimi, başkalarını ve evrendeki her şeyin bütünselliğini tanımamı sağlayan, ve çocukluğumdan bu yana acılar çekerek keşfettiğim bu öğretilerle ulaştığım ve 'Enerji Âleminin Bereketi' diye adlandırdığım coşkun ve esenlikli yaşam sevincinin paylaşımıdır.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
4 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.