Khaled Hosseini

Khaled Hosseini

Khaled Hosseini Kimdir?

'' Afganistan'da çocuk çok ama çocukluk yok ''

Khaled Hosseini – Uçurtma AvcısıKhaled Hosseini 1965 yılında Afganistan’ın Kabil şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası Dış İşleri Bakanlığı’nda çalışmıştır. 1970 yılında babasının Afganistan elçiliğinde görev almasıyla Hosseini ailesi ile birlikte İran’ın başkenti Tahran’a yerleşmiştir.


1976 yılında baba Hosseini’nin Fransa’da iş bulmasıyla aile Paris kentine taşınmıştır. Ailenin Kabil yerine Paris’e yerleşmesinin nedeni ise o dönemlerde Afganistan’da yaşanan siyasi karışıklıklardır. Bu sebepten dolayı aile, 1980 yılında ABD’den sığınma hakkı kazanmıştır. Yazarın ilk kitabı olacak Uçurma Avcısı adlı eserde bu göç dolu yaşamın esintileri yer almıştır.


Khaled Hosseini, 1984 yılında Independence Lisesi’ni bitirmiştir ve eğitimine Santa Clara Üniversitesi’nin Biyoloji Bölümünde devam etmiştir. Bu bölümden 1988 yılında mezun olan yazar, daha sonra California Üniversitesi’nde tıp okumaya başlamıştır ve 1993 yılında cerrah unvanını elde etmiştir.


Khaled Hosseini 2003 yılında yayımlamış olduğu ilk kitabı Uçurtma Avcısı (The Kite Runner), uluslararası alanda beğeni kazanmış ve birçok dile çevrilmiştir. Yazar bu ilk kitabında kendi hayatından da esinlenerek Afganistan’da yaşanan ve günümüzde hâlâ bir sonuca ulaşamayan iç savaşın izlerini taşımıştır. Yazarın bu eseri 2008 yılında yönetmen Marc Foster tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır. Kitabın filmi de izleyeciler tarafından beğeniyle karşılanmış ve birçok ödül almıştır.


Yazar 2007 yılında Bin Muhteşem Güneş (A Thousand Splendid Suns) ve 2013 yılında da Ve Dağlar Yankılandı (And the Mountains Echoed ) kitabını yayımlamıştır ve geniş bir okuyucu kitlesi oluşturmuştur.


Khaled Hosseini Eserleri ;


Uçurtma Avcısı (The Kite Runner)(2003)

Bin Muhteşem Güneş (A Thousand Splendid Suns)(2007)

Ve Dağlar Yankılandı (And the Mountains Echoed )( 2013)


Beyaz Perdeye Uyarlanan Kitapları ;


Uçurtma Avcısı (The Kite Runner) / (Yönetmen Marc Forster : 2008)

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
14 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.